لاوروف: بحران اوکراین اوج مقابله غرب با روسیه است

وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای گفت: آنچه در اوکراین رخ می‌دهد، اوج مسیری است که غرب برای مقابله با روسیه طی سالیان متوالی در پیش گرفته است.

وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای گفت: آنچه در اوکراین رخ می‌دهد، اوج مسیری است که غرب برای مقابله با روسیه طی سالیان متوالی در پیش گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای با نشریه متعلق به موسسه دولتی روابط بین‌الملل مسکو به مناسبت هفتادمین سالگرد تأسیس این موسسه گفت: بحران اوکراین به شدت وضعیت بین‌المللی را تکان داد و تاثیر آن تا مدت‌ها احساس خواهد شد.

وی که خود در سال 1972 از این موسسه فارغ‌التحصیل شده اظهار داشت: امروز واقعاً دشوار است که مسیر تحولات جهانی را پیشگویی کنیم اما می‌توانیم مطمئن باشیم که آینده شگفتی‌های بسیاری برای ما کنار گذاشته است.

لاوروف تأکید کرد که به اعتقاد وی وقایعی که در ماه‌های گذشته در اوکراین اتفاق افتاده‌اند، گرایش جدیدی را فاش نکرده‌اند بلکه به تکمیل مسیری که شرکای غربی سال‌های زیاد در قبال روسیه در پیش گرفته بودند، کمک کردند.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: چندین قرن است که عادت اروپای غربی این بوده که روس‌ها را به عنوان افراد خودی تلقی نکنند حتی با وجود اینکه ما دست‌کم در سه قرن گذشته نقش جدایی‌ناپذیری از فرهنگ و سیاست اروپا بوده‌ایم.

در دوران‌هایی که روسیه بیشترین فعالیت را در سیاست‌های حمایت از اروپا داشت، ثبات و آرامش مشخصه امور اروپا بود.

وی افزود: متأسفانه پس از فروپاشی شوروی سابق مسیر غرب درخصوص بازداشتن کشور ما هرچند با شکلی خفیف‌تر ادامه پیدا کرد. برای آنها ما بیشتر یک رقیب هستیم تا یک شریک.

لاوروف همچنین گفت که روسیه به دلیل آن که فعال‌ترین کشور در زمینه دیدگاه‌های مستقل در جهان است، مورد انتقاد کشورهای غربی قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: در 25 سال گذشته ما با شرکای خود در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در خصوص اینکه چطور روابط راهبردی ایجاد کرده و نهادهای مشترکی به هدف تسهیل این روابط برقرار کنیم، به بحث پرداخته‌ایم. ما اعلامیه‌های سیاسی تصویب کرده و خواهان تشکیل فضای واحدی در جهان به منظور ثبات و امنیت شده‌ایم.

وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت: اما شرکای غربی ما همچنان بر پیشبرد دستور کار خود پافشاری می‌کنند و به شیوه‌های مختلف منافع روسیه را نادیده گرفته و به دنبال توسعه ناتو و گسترش مناطق ژئوپلتیک تحت کنترلشان حتی تا مرزهای روسیه بوده‌اند.

وی تأکید کرد: این احساس به وضوح دریافت می‌شود که روسیه به دلیل آنکه فعال‌ترین دارنده دیدگاه‌های مستقل در جهان مدرن بوده و نیرویی است که داشتن سیاست‌های مستقل را حق طبیعی خود می‌دانند، مورد حمله قرار گرفته است.

انتهای پیام

کد N538896