با تشکر از ایران؛

بارزانی: کوبانی را تنها نمی‌گذاریم/ از ترکیه انتظار بیشتری داشتیم

عراق,داعش,مسعود بارزاني

رئیس اقلیم کردستان عراق اتهامات وارده به وی درخصوص عدم حمایت از کردها در شهر کوبانی سوریه و تنها شدن آنها را تکذیب کرد و افزود: ما از مساله برگزاری رفراندوم درخصوص استقلال اقلیم کردستان کوتاه نمی‌آییم و مساله کنونی مقابله با حملات داعش است.

رئیس اقلیم کردستان عراق اتهامات وارده به وی درخصوص عدم حمایت از کردها در شهر کوبانی سوریه و تنها شدن آنها را تکذیب کرد و افزود: ما از مساله برگزاری رفراندوم درخصوص استقلال اقلیم کردستان کوتاه نمی‌آییم و مساله کنونی مقابله با حملات داعش است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق اتهامات وارد شده به خود درخصوص عدم حمایت از کردهای شهر کوبانی سوریه را رد کرد و افزود: ما هرگز کوبانی را تنها نمی‌گذاریم و هر کاری که بتوانیم را برای این شهر انجام می‌دهیم.

بارزانی با بیان اینکه راه‌های ارتباطی با کوبانی بسته شده، اعلام کرد که در حال حاضر تنها راه برای ارسال کمک‌های نظامی به کوبانی استفاده از خاک ترکیه است.

وی افزود که پیش‌بینی می‌شد حمایت نظامی بیشتری از سوی ترکیه برای مقابله با داعش صورت گیرد و احساس می‌کند که ترکیه درخصوص ارسال کمک به اقلیم محتاطانه برخورد می‌کند.

بارزانی افزود: ما دلایل موضع ترکیه در این خصوص را درک می‌کنیم و هیچ دلیلی درخصوص حمایت آنکارا از داعش نداریم و من همواره دولت ترکیه را دوست کردستان می‌دانم.

وی درخصوص خبرهای منتشر شده از کوبانی گفت: من بسیار متاثر می‌شوم وقتی که اوضاع شهر کوبانی را این‌ چنین می‌بینم اما در حال حاضر به علت موقعیت جغرافیایی منطقه کار خاصی از دستمان ساخته نیست.

بارزانی اعلام کرد که وی پیشتر درخصوص خطرات گروه تروریستی داعش به نوری مالکی، نخست‌وزیر پیشین عراق هشدار داده بود اما وی در این خصوص اقدام جدی نکرد.

رئیس اقلیم کردستان عراق اعلام کرد: اقلیم کردستان عراق با صداقت تمام با دولت جدید عراق و حیدر العبادی، نخست‌وزیر آن همکاری می‌کند و ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا شکست‌های گذشته را جبران کنیم.

بارزانی خاطرنشان کرد که نیروهای پیشمرگ توانستند که راه گروه تروریستی داعش به منطقه کردستان را سد کنند و در محله هجومی قرار دارند.

وی در این خصوص گفت: جنگ بر ما تحمیل شده و ما به داعش اجازه نمی‌دهیم که در اراضی ما باقی بماند.

وی با بیان اینکه نابودی تروریسم زمان زیادی را می‌طلبد، تصریح کرد: نیروهای پیشمرگ در مرزهای اقلیم کردستان در کمین داعش ایستاده‌اند تا اینکه امنیت و ثبات به منطقه بازگردد.

بارزانی با اشاره به اینکه داعش گروه تروریستی بسیار وحشی است و امکانات بین‌المللی را در اختیار دارد، افزود: ارزش‌های همزیستی مسالمت‌آمیز در کردستان باعث شده تا غرب برای کمک به اقلیم کردستان وارد عمل شود.

وی همچنین درخصوص نحوه برخورد دولت ترکیه با مساله کردها افزود: ترکیه نباید مقابل حقوق کردها ساکت بایستد و باید با صرف‌نظر از هر مساله دیگری روند صلح و ثبات را در ترکیه برقرار کند.

وی در پایان افزود: هدف داعش ضعیف کردن کردها و نابودی آن در تمام کشورهاست.

بارزانی افزود: من از ایران تشکر می‌کنم که کردها را در اولین شب حملات آنها را حمایت کرد و برای آنها دو هواپیمای حامل سلاح فرستاد.

وی ادامه داد: ما از ترکیه موضع قوی‌تری را انتظار داشتیم اما بعد از آن موقعیت آن را درک کردیم و ترکیه مجبور است تصمیم محتاطانه بگیرد.

انتهای پیام

کد N538791