سوزان رایس:| 213136

ترکیه با استفاده آمریکا از پایگاه‌های نظامی این کشور موافقت کرد

سیاسی

بر اساس این توافق آمریکا می‌تواند از پایگاه‌های نظامی در جنوب ترکیه از جمله پایگاه هوایی «اینجرلیک» در نزدیکی شهر «آدانا» استفاده کند.

«سوزان رایس» مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که ترکیه موافقت کرده که نیروهای آمریکایی به منظور ضربه زدن به مواضع گروه داعش از پایگاه‌های نظامی این کشور استفاده کنند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی٬ رایس گفت که ترکیه و آمریکا از این توافق‌نامه استقبال کرده‌اند.

بر اساس این توافق٬ آمریکا می‌تواند از پایگاه‌های نظامی در جنوب ترکیه از جمله پایگاه هوایی «اینجرلیک» در نزدیکی شهر «آدانا» استفاده کند.

ترکیه مرزی طولانی با عراق و سوریه دارد که محل حضور نظامی داعش است، اما تاکنون با هرگونه حمله زمینی به مواضع داعش در این دو کشور مخالفت کرده است.

رایس در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی «ان‌بی‌سی» گفت که ترکیه موافقت کرده است آمریکا از این پایگاه‌ها و خاک این کشور به منظور «آموزش نیروهای معتدل مخالف دولت سوریه» و «در گیرشدن در فعالیت‌های داخل سوریه و عراق» استفاده کند.

ترکیه با آن‌که نیروهای خود را در مرز با سوریه مستقر کرده است، اما هنوز مخالف حضور نظامی نیروهایش در سوریه برای مقابل با گروه داعش است.

ترکیه همچنان با پیوستن شهروندان کرد این کشور به کردهای شمال سوریه برای مبارزه باشبه‌نظامیان داعش مخالفت می‌کند.

اختلافات ترکیه با اقلیت کرد این کشور و سابقه درگیری نظامی طولانی با حزب کارگران کردستان یکی از دلایل این موضع ترکیه دانسته می‌شود و گفته می‌شود به همین دلیل ترکیه نمی‌خواهد کردهای این کشور مسلح شوند.

در چند هفته گذشته حمله نیروهای دولت اسلامی به شهر عمدتا کردنشین «عین‌العرب» (کوبانی) در شمال سوریه و در نزدیکی مرز با ترکیه، با مقاومت مبارزان کرد روبه‌رو شده است. بخش‌هایی از این شهر به تصرف داعش در آمد.

درگیری خونین میان دو طرف تاکنون بیش از ۵۰۰ کشته بر جای گذاشته است. از آغاز نبرد کوبانی بیش از ۲۰۰ هزار نفر از مرز گذشته و در ترکیه پناه گرفته‌اند.

اعتراض به سیاست دولت ترکیه در قبال کوبانی، که به برخورد معترضان با پلیس انجامیده، چندین کشته بر جای گذاشته است.

 

کد N538740