600 میلیون یورو کمک آمریکا و اروپا برای جبران خسارت 3.2 میلیاردی جنگ غزه

آفریقا و خاورمیانه

کشور های اروپایی و آمریکا در نشست قاهره از کمک 600 میلیون یورویی برای بازسازی ویرانه های حمله صهیونیست ها به نوار غزه را که بیش از 3 میلیارد یورو خسارت بر جا گذاشته، خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر، کشورهای غربی که در جریان حمله نظامی همه جانبه ارتش اسرائیل به نوار غزه که نزدیک به 2200 هزار شهید بر جا گذاشت، سکوت کرده بودند، اکنون دم از کمک میلیونی به این منطقه برای بازسازی می زنند. خبرگزاری فرانسه با اشاره به نشست بازسازی نوار غزه در قاهره از وعده 600 میلیون یورویی آمریکا و اروپا در این راستا خبر داد.

بنا بر اعلام "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعضای این اتحادیه مجموعا 450 میلیون یورو برای این کار اختصاص می دهند. در همین حال "جان کری" وزیر خارجه آمریکا از کمک 168 میلیون یورویی واشنگتن به غزه خبر داده است. این در حالی است که دولت آلمان پرداخت 50 میلیون یورو از کمک اتحادیه اروپا را بر عهده گرفته است.

در نشستی که امروز به ابتکار مصر و نروژ در قاهره برگزار شد، وزیران خارجه 30 کشور جهان و نیز مقامات سازمان های منطقه ای و بین المللی حضور داشتند. این نشست فرمایشی پس از سکوت مرگبار غرب در مقابل حملات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی به نوار غزه که به شهادت و مجروح شدن هزاران زن و کودک بی دفاع فلسطینی انجامید، برگزار می شود.

در جریان حملات صهیونیست ها به نوار غزه که طی ماه های جولای و آگوست رخ داد، ارتش صهیونیستی بیش از 5 هزار نقطه در نوار غزه را هدف موشک های خود قرار داد. بنا بر اعلام سازمان ملل این حملات موجب ویرانی 18 هزار خانه در نوار غزه شده و بیش از 3.2 میلیارد یورو خسارت بر جا گذاشته است.