برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در بوسنی و هرزگوین

آمریکا اروپا

مردم بوسنی و هرزگوین در حالی برای هفتمین بار برای شرکت در انتخاب سراسری به پای صندوق های رای رفته اند که نظرسنجی از احتمال شکست "میلوراد دودیک" رئیس جمهوری کنونی این کشور حکایت دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری APA اتریش، انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بوسنی و هرزگوین از ساعات اولیه بامداد امروز در سراسر این کشور آغاز شده است. بر این اساس حدود 3.2 میلیون شهروند واجد شرایط برای مشخص کردن شورای سه نفره ریاست جمهوری که یکی از آنها به ریاست این شورا انتخاب می شود و نیز 42 نماینده پارلمان به پای صندوق های رای فراخوانده شده اند.

در همین حال نظرسنجی ها از بخت پایین "میلوراد دودیک" رئیس جمهوری کنونی بوسنی و هرزگوین در این دوره از انتخابات حکایت دارد. بر اساس نظرسنجی که موسسه افکار سنجی Ipsos انجام داده دودیک با 44.3 درصد آرا پس از تادیچ با 53.5 آرا قرار می گیرد. همچنین نامزد حزب اتحادیه سوسیال دمکراتهای مستقل (SNSD) با 33.4 درصد در رتبه بعدی قرار می گیرد.

این انتخابات با حضور حدود 7 هزار و 700 نامزد و 300 ناظر از سازمان امنیت و همکاری اروپا برگزار می شود. این در حالی است که برای نخستین بار بیش از 3 هزار ناظر داخلی، روند برگزاری این انتخابات سراسری را زیر نظر گرفته اند. گفته می شود نخستین نتایج این انتخابات نیمه شب فردا اعلام خواهد شد.