رای الیوم بررسی کرد:

عین العرب چالشی عمیق برای اردوغان

آفریقا و خاورمیانه

یک رسانه عرب زبان با اشاره به بحران شهر عین العرب از آن به عنوان یک چالش بزرگ برای ترکه و رجب طیب اردوغان یاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه رای الیوم با اشاره به اوضاع شهر عین العرب آن را به مثابه چالشی برای اردوغان دانسته و آورده است: کوبانی به مثابه دامی است که برای اردوغان پهن شده است زیرا اگر از مقابله با دولت اسلامی|(داعش) سرباز زند بازنده خواهد بود و اگر به فشارهای آمریکا تن دهد و تانک های خود را برای مقابله با داعش اعزام کند باز هم بازنده است.

این رسانه می نویسد: در حالت اول یعنی مخالفت با دخالت خارجی، بیست میلیون نفر از مردم این کشور یعنی کردها و همپیمانان عرب آن و ائتلاف پنجاه کشور از وی ناخرسند می شوند و اگر موافقت کند امنیت داخلی آن به مخاطره می افتد و بخش گردشگری در معرض خطر قرار می گیرد زیرا داعش در داخل ترکیه طرفدارانی دارد و هزاران ترک در کنار داعشی ها می جنگند.

رای الیوم در ادامه آورده است: اردوغان سیاستمدار کهنه کاری است که از ذکاوت خاصی برخوردار است و ترکیه را به وضعیت مطلوبی رسانده است و از همه انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری و شهرداری ها در مدت 15 سال سربلند بیرون آمده است اما به نظر می رسد که محاسبات اخیر و به ویژه در سوریه دقیق نبوده است.ارزیابی وی از توان نظام سوریه درست نبود زیرا نظام سوریه از حمایت مردمی و ارتش برخوردار است.بیشتر ارتشهای عربی همانند ارتش عراق، یمنی و لیبی دچار فروپاشی شدند، اما ارتش سوریه از این قاعده مستثنی بوده است.

این رسانه اعلام کرد: اردوغان تجربه ای میان دوگانگی میان اسلام و دموکراسی برقرار کرد و انقلاب اداری ایجاد کرد که به شکوفایی اقتصادی منجر شد که این موضوع حسادت غرب را برانگیخت و طبیعی است که توطئه ها علیه آن افزایش یابد و غرب به دنبال ناکام گذاشتن این توطئه باشد.

رای الیوم بیان کرد: تاریخ حقایق بسیاری را برای ما بازگو خواهد کرد که قطعا کشاندن ترکیه به جنگ و به شکست کشاندن تجارب ناموفق آن یکی از آنهاست تا استراتژی موفقی که اردوغان بنیان نهاده یعنی صفر مشکلات با همسایگان را از بین ببرد به ویژه اینکه این ستون فقرات دستاوردهای وی بوده است. امت اسلامی در معرض توطئه ای خطرناکتر از توطئه علیه سوریه قرار دارد.