مواضع خشن مودی در قبال پاکستان، بر تنش‌های کشمیر دامن می‌زند

اگر بخواهیم براساس خشم بی‌امان شبکه‌های خبری هند قضاوت کنیم مسولیت درگیری‌های خونین هفته گذشته در مرز کشمیر تماما برعهده پاکستان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، افسران نظامی در پاکستان و هند و مقام‌های دهلی نو اعلام کرده‌اند که این درگیری‌ها که منجر به کشته شدن حدود 20 غیرنظامی شده است.

یک مقام ارشد وزارت کشور هند گفت: این پیغام که به ما از سوی دفتر نخست وزیر ابلاغ شده بسیار شفاف و دقیق است. دفتر نخست وزیر از ما خواسته اطمینان حاصل کنیم که پاکستان دچار خسارات سنگین و عمیقی شده است.

مودی در نخستین اظهارات همه جانبه خود در خصوص خشونت‌ها در روز سه شنبه هنگام پرتاب هزار خمپاره از هند به سمت پاکستان خطاب به یک تجمع سیاسی گفت: این دشمن است که در حال فریاد کشیدن است.

وی افزود: دشمن فهمیده است که زمان تغییر کرده و عادات پیشین آن‌ها دیگر تحمل نمی‌شود.

پرتاب خمپاره و تیراندازی در سراسر منطقه مرزی جامو، در مناطق کم ارتفاع کشمیر از سوی هند و پاکستان جدیدترین درگیری میان دو کشور طی دهه اخیر بوده است.

تقریبا 20 هزار غیرنظامی هندی برای فرار از درگیری‌ها خانه‌های خود را ترک کرده‌اند و مجبور به پناه گرفتن در مدارس و کمپ‌های امداد و نجات شده‌اند.

ساعاتی پیش از اعطای جایزه صلح نوبل به ملاله یوسف زی نوجوان فعال پاکستان و مبارز حقوق کودکان هندی این تیراندازی‌ها متوقف شد اما مجددا از روز شنبه تیراندازی‌های شدید آغاز شد و تا ساعات اولیه یکشنبه نیز ادامه یافت.

حامیان مودی می‌گویند که رویکرد قاطع وی در قبال پاکستان به دنبال تاکید بر قدرت برتر هند و به تامل واداشتن نیروی نظامی پاکستان پیش از هرگونه تیراندازی به سمت مرزهای هند است.

انتهای پیام

کد N538297