بشار الجعفری: وقایع کوبانی نشانگر نقش ترکیه در کشتارهای داعش است

سوريه,تركيه,داعش

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در سخنانی ضمن محکوم کردن استفاده از هر گونه تسلیحات شیمیایی تصریح کرد: وقایع کنونی شهر کوبانی بیانگر نقش ترکیه در کشتارهای عناصر تروریستی داعش علیه ملت سوریه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بشار الجعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با تاکید بر اینکه دولت دمشق استفاده از هر گونه تسلیحات شیمیایی را به شدت محکوم می‌کند، گفت، کشورش با رویکرد جهانی مبنی بر ایجاد جامعه بین‌المللی بدون توسل به زور و تهدید طبق اصل عدالت و برابری در حاکمیت و صلح میان ملت‌ها که در منشور سازمان ملل قید شده است، موافق است.

جعفری در جریان سخنرانی خود در کمیته خلع سلاح‌ و امنیت بین‌الملل در مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد که استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی از جمله تسلیحات شیمیایی امری غیر مقبول و غیراخلاقی است و سوریه تلاش می‌کند تا به جهان ثابت کند که مخالف استفاده از هرگونه سلاح‌های شیمیایی است.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل تصریح کرد: دمشق بر این مساله تاکید دارد تا زمانیکه اسرائیل به تمامی معاهدات منع تسلیحات شیمیایی نپیوندد و تاسیسات هسته‌ای خود را برای نظارت آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در اختیار ماموران این سازمان قرار ندهد خالی کردن کشورهای منطقه از اسلحه کشتار جمعی محقق نخواهد شد.

وی عنوان داشت: اگر همکاری سوریه با هیات مشترک سازمان منع تسلیحات شیمیایی و سازمان ملل نبود این هیات ماموریت خود را هنوز به اتمام نرسانده بود به طوری که بسیاری از مقامات بین‌المللی از جمله سیگرید کاگ، هماهنگ کننده ویژه هیات مشترک از همکاری ثمربخش و سازنده سوریه ابراز خشنودی و قدردانی کردند.

وی تاکید کرد: اگر حمایت‌های مالی، تسلیحاتی و آموزشی کشورهای عربی، منطقه‌ای و بین‌المللی نبود، اقدامات تروریستی عناصر افراط گرا و تکفیری در سوریه صورت نمی‌گرفت.

جعفری در ادامه افزود: برخی از کشورها همواره به حمایت‌های خود از اقدامات وحشیانه و غیر انسانی تشکیلات تروریستی از جمله داعش و جبهه النصره ادامه می‌دهند و آن‌ها را به سلاح‌های مختلف از جمله تسلیحات شیمیایی مجهز می‌کنند. ما هنوز شاهد اصرار کشورهای حامی تروریسم در سوریه برای متهم کردن دمشق هستیم اما گزارش‌های بسیاری نشان می‌دهد که این کشورها به ویژه ترکیه و عربستان به طور مستقیم در تجهیز گروه‌های تروریستی به تسلیحات شیمیایی و دیگر ابزار قتل و جنایات دست دارند.

وی تاکید کرد: شایسته بود آنکارا به مقتضای اصل حسن همجواری میان ترکیه و سوریه و روابط تاریخی میان دو ملت، دمشق را در پشت سر گذاشتن بحران کمک کند اما ترکیه که خود نیز از همان ایدئولوژی تفکرات افراط گرای تشکیلات تروریستی الهام می‌گیرد، یکی از حامیان اصلی تروریست‌ها است و آنچه که هم اکنون شهر کوبانی شاهد آن است نشان از دست داشتن ترکیه درکشتارهایی دارد که گروه تروریستی داعش علیه شهروندان سوری در این منطقه مرتکب می‌شود.

جعفری در پایان از کشورهای عضو سازمان ملل خواست تا مسوولیت‌های خود را درخصوص توقف قاچاق اسلحه و افراد مسلح از طریق مرزهای کشورهای همجوار سوریه انجام دهند. وی درعین حال هشدار داد آفت تروریسم زود یا دیر به دیگر کشورها راه خواهد یافت؛ تروریسمی که هم اکنون ترکیه را هدف قرار داده است.

انتهای پیام

کد N538104