کری: نمی‌گذاریم اقدامات داعش در خاورمیانه گسترش یابد

افغانستان,آمريكا,داعش

وزیر امور خارجه آمریکا با بیان اینکه گروه تروریستی داعش می‌تواند به پیروزی‌های موقتی در عراق و سوریه برسد، گفت: اجازه نمی‌دهیم که اقدامات ویرانگر داعش در سراسر خاورمیانه گسترش یابد.

وزیر امور خارجه آمریکا با بیان اینکه گروه تروریستی داعش می‌تواند به پیروزی‌های موقتی در عراق و سوریه برسد، گفت: اجازه نمی‌دهیم که اقدامات ویرانگر داعش در سراسر خاورمیانه گسترش یابد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با صدای آمریکا گفت: اجازه نمی‌دهیم که اقدامات ویرانگر داعش در سراسر خاورمیانه گسترش یابد. ممکن است ما در جریان تلاش‌هایمان برای مقابله با داعش با شکست‌هایی مواجه شویم و همین امر شبه‌نظامیان را قادر سازد تا به دستاوردهای موقتی در عراق و سوریه دست یابند. با این حال ما به گسترش ائتلاف بین‌المللی ضد داعش ادامه می دهیم.

کری افزود: همانگونه که ما شاهد هستیم ممکن است در کوبانی سوریه و یا سایر مناطق مانند الانبار عراق و مکان‌های دیگر با ناامیدی‌هایی روبرو شویم اما تلاش‌های ما ادامه دارد و ما در حال کار کردن بر روی آن هستیم.

با این حال وزیر امور خارجه آمریکا بر این باور است که واشنگتن و متحدانش در نهایت پیروز خواهند شد. وی گفت: در پایان داعش به این نتیجه می‌رسد که قدرت عدالت و قانون و اجرای قوانین و مدنیت بیشتر از نفرت و خودکامگی آنهاست.

کری همچنین درخصوص ترکیه و انتقادهای بین‌المللی از آنکارا نسبت به بی‌تفاوتی در قبال تحولات منطقه از جمله کوبانی گفت: ترکیه هم‌اکنون در حال همکاری است و به شیوه‌های خاصی کمک می‌کند اما مشخص است که بسیاری نمی‌خواهند که ترکیه به کوبانی نیروی زمینی اعزام کند که این مخالفان شامل خود کردها، عراقی‌ها، سوری‌ها و غیره می‌شوند.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا همچنین درباره افغانستان گفت که تشکیل دولت وحدت ملی می‌تواند نقطه عطفی در تحولات این کشور باشد. وی تاکید کرد: تکمیل معاهده تقسیم قدرت و گذار سیاسی موفقیت‌آمیز در افغانستان می‌تواند نقطه‌ عطفی در این کشور جنوب آسیا باشد.

وی با تقدیر از تلاش‌های رهبران افغان افزود: سیاستمداری اشرف غنی و عبدالله عبدالله در کنار هم موجب شد تا درک عمیقی از وقایع ایجاد کرد و نشان داد که باید برای نجات افغانستان یک میهن‌پرست بود.

انتهای پیام

کد N538002