اظهار نظر رئیس‌جمهور سودان درباره روابط با ایران

ايران,سودان

عمر البشیر، رئیس‌جمهور سودان گفت: آنچه از روابط ما با ایران به گوش عربستان رسیده اغراق شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عمرالبشیر در گفت‌وگو با روزنامه‌ الشرق الاوسط چاپ لندن، تصمیم خارطوم برای تعطیلی مرکز رایزنی فرهنگی ایران در سودان را یک گام استراتژیک خواند و گفت: آنچه از روابط ما با ایران به گوش عربستان رسیده اغراق شده است.

رئیس‌جمهور سودان در این گفت‌وگو اظهار کرد: تمام اطلاعاتی که در این زمینه به پادشاهی عربستان سعودی رسیده اشتباه ، ساختگی و اغراق شده بوده است و این مساله به وضوح در تصمیم ما برای تعطیلی مرکز فرهنگی ایران نشان داده می‌شود.

عمرالبشیر افزود: ما قبول داریم که روابطمان با عربستان سرد است اما هیچ‌گاه به سطحی که موجب قطع این روابط شود نرسیده است و هیچگاه به سطحی نمی‌رسد که موجب قطع روابط با عربستان شود چون این اطلاعات اغراق شده هستند.

رئیس‌جمهور سودان همچنین گفت: هیچ روابط استراتژیک میان ما و ایران وجود ندارد و روابط با ایران کاملا عادی است. همانطور که گفتم برخی طرف‌ها با اهدافی خاص قصد دارند اطلاعاتی اغراق شده ارائه دهند.

وی تصریح کرد:‌ هرگونه صحبت از وجود روابط استراتژیک میان سودان و ایران ساختگی است و با هدف آسیب زدن به روابط ما با شرکایمان در خلیج (فارس) و عربستان سعودی ارائه شده است.

به نوشته الشرق الاوسط خارطوم در اوایل ماه سپتامبر به بهانه‌ی این که فعالیت‌های مرکز رایزنی فرهنگی ایران تهدیدات اجتماعی برای سودان دارد تصمیم به تعطیلی این مرکز گرفت.

رئیس جمهور سودان در پایان روابط خارطوم و ریاض را تاریخی و مناسب دانست و گفت که روابط میان دو کشور بر اساس ارتباطات تاریخی و با یک سرنوشت مشترک بنا شده است.

انتهای پیام

کد N537903