انتخابات ریاست جمهوری بولیوی و احتمال پیروزی آسان مورالس

مردم بولیوی امروز (یکشنبه) برای انتخاب رئیس‌جمهوری کشورشان به پای صندوق‌های رای می‌روند و به احتمال زیاد «اوو مورالس» برای بار سوم رئیس‌جمهور می‌شود. این کشاورز سابق که با شعار "سوسیالیسم بومی" توانست اقتصاد بولیوی را شکوفا کند، با حمایت مردمی گسترده‌ای روبروست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اوو مورالس 54 ساله با درخواست‌های دوستانه و استفاده محتاطانه از پول‌های به دست آمده از گاز طبیعی برای سرکوب فقر، حمایت گسترده‌ای را برای خود جمع کرد و وی توانست بر بی‌ثباتی سیاسی در بولیوی غلبه کند.

"با اوو کارها خوب پیش می‌رود" شعار کمپین‌های انتخاباتی مورالس است. نظرسنجی‌های صورت گرفته حاکی از آن است که مورالس رقبای خود را در همان دور نخست انتخابات به شدت شکست خواهد داد و اکثریت قاطعی از مردم بولیوی ظاهرا با این نظرسنجی‌ها موافق هستند.

مورالس از زمانی که به عنوان نخستین رهبر بولیوی از قوم ایمارا انتخاب شده، میانگین رشد اقتصادی را به پنج درصد رسانده، صنایع مهم از جمله نفت و گاز را ملی کرده و ثروت غیر مترقبه بولیوی را در راه برنامه‌های رفاه اجتماعی و ساخت جاده‌ها و مدارس خرج کرده است.

جنت گوانزالز 37 ساله در لاپاز گفت: این دولت منابع طبیعی را برای مردم احیا کرده و پول به دست آمده از آن را به فقرا داد. در نتیجه ما اوو مورالس را می‌خواهیم چرا که هیچکس پیش از او به ما هیچ چیزی نداده بود.

قانون اساسی بولیوی اجازه می‌دهد که روسای جمهور دو دوره پشت سر هم زمام امور را به دست داشته باشند. پس از آنکه دادگاه عالی بولیوی سال گذشته میلادی حکمی را صادر کرد مبنی بر اینکه دوره اول ریاست جمهوری مورالس از سال 2006 تا 2009 میلادی حساب نمی‌شود، وی می‌تواند در حال حاضر در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند؛ اقدامی که به شدت داد مخالفان را درآورد.

اگر مورالس در این انتخابات نیز پیروز شود، به نخستین رئیس‌جمهوری بولیوی با طولانی‌ترین دوره خدمت تبدیل خواهد شد. نظرسنجی صورت گرفته در چند روز گذشته نشان داد که مورالس از حمایت 59 درصد از رای‌دهندگان برخوردار است.

رقبای اصلی مورالس، ساموئل دوریا مدنیا، غول صنعت سیمان که در دو انتخابات گذشته از مورالس شکست خورده و خورخه کروقا، رئیس‌جمهوری سابق بولیوی از سال 2001 تا 2002 میلادی هستند.

مورالس برای اینکه انتخابات به دور دوم کشیده نشود، باید 50 درصد از آرا و یا 40 درصد از آرا با اختلاف حداقل 10 درصد از رقبایش را به دست آورد. حوزه‌های انتخاباتی از هشت صبح تا چهار بعد از ظهر امروز به وقت محلی باز هستند و انتظار می‌رود نتایج اولیه براساس شمارش 70 درصد از آرا اواخر امروز منتشر شود.

انتهای پیام

کد N537832