تهدید پ.ک.ک به ازسرگیری اقدامات مسلحانه خود در ترکیه

آمریکا اروپا

یکی از رهبران اصلی حزب کارگران کردستان(پ.ک.ک) در واکنش به کشته شدن بیش از 30 نفر از کردهای ترکیه در اعتراضات اخیر این کشور، مقامات آنکارا را تهدید کرد که در صورت ادامه این سیاست، اعضای پ‎ک‎ک بار دیگر مبارزات خود در داخل ترکیه را ازسر می گیرند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، "جمیل بایک" یکی از بنیانگذاران حزب کارگران کردستان (پ‎ک‎ک) مقامات ترکیه را تهدید کرد که اگر همچنان به سرکوب کردهای ترکیه ادامه بدهند، نیروهای پ‎ک‎ک که در طول یک سال اخیر از این کشور خارج شده اند بار دیگر به ترکیه بازگشته و مبارزات مسلحانه خود را از سر می گیرند.

در همین رابطه روز گذشته نیز یکی از رهبران شاخه نظامی پ‎ک‎ک، ترکیه را تهدید به از سرگیری مبارزات مسلحانه کرده بود.

حزب کارگران کردستان پس از 30 سال مبارزه مسلحانه برای کسب استقلال از ترکیه در سال گذشته پیمان صلحی را با آنکارا امضا کرد و میان آنها آتش بس برقرار شد. به موجب این پیمان نیروهای پ‎ک‎ک اقدام به ترک ترکیه کردند.

در هفته گذشته شهرهای مختلف ترکیه از جمله شهرهای کردنشین صحنه اعتراضات گسترده در واکنش به بی تفاوتی آنکارا به وضعیت شهر عین العرب(کوبانی) بود که این اعتراضات با سرکوب گستره پلیس مواجه شد و در نتیجه آن بیش از 30 نفر از مردم ترکیه کشته شدند. همین امر موجب واکنش پ‎ک‎ک شده است.

شهر کرد نشین کوبانی در مرز ترکیه و سوریه نزدیک به یک ماه است که در محاصره داعش قرار دارد و حتی خبرهایی از سیطره داعش بر بخشهایی از این شهر منتشر شده است و با وجود جنایاتی که این گره تروریستی در مرز ترکیه مرتکب می شود، آنکارا واکنش مناسبی را برای درامان ماندن مردم کوبانی انجام نمی دهد. سکوت ترکیه در برابر این جنایات ها نه تنها موجب اعتراض کردهای این کشور شده بلکه در هفته های اخیر کردهای حاضر در اغلب کشورهای جهان نیز با انجام اعتراضاتی سکوت و انفعال دولت ترکیه در این خصوص  را محکوم کرده اند.