رییس مجلس مطرح کرد

هوس‌بازی سیاسی قدرت‌های بزرگ عامل ایجاد جنگ‌های منطقه‌ای است

مجلس شوراي اسلامي,علي لاريجاني

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: هوس‌بازی سیاسی قدرت‌های بزرگ و برخی قدرت‌های منطقه‌ای یکی از عوامل ایجاد جنگ‌های منطقه‌ای است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی لاریجانی که در مراسم اختتامیه اجلاس بین‌المللی میراث فرهنگی ناملموس که در محل چهلستون اصفهان برگزار شد خطاب به نمایندگان کشورهای مختلف که در این مراسم حضور داشتند گفت: ما در منطقه بسیار داغی از نظر سیاسی زندگی می کنیم. منطقه ای که به ویژه در سده اخیر پر از جنگ است.

وی گفت: به غیر از هوس بازی سیاسی قدرت های بزرگ و برخی قدرت های منطقه‌ای فرهنگ متحجری که تروریست ها در منطقه راه انداختند از عوامل این جنگ‌های منطقه ‌ای است. آنها به اسم ایجاد یک فکر اصیل وحشیانه ترین رفتارها را با مردم منطقه دارند.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه کشورهای بزرگ به اینها پول و سلاح می‌دهند گفت: این کشورها به خاطر مقاصد دیگری تروریست ها را ایجاد کردند اما در ظاهر به نوعی جلوه می دهند که گویی دنبال حقیقت نابی هستند.

وی این نوع عملکرد را بی احترامی به مردم منطقه دانست و گفت: این فرهنگ ناب نیست بلکه تخریب فرهنگ‌ها است.

رییس مجلس با تاکید بر اینکه تفکر تشیع یک نوع همزیستی مسالمت آمیز با همه فرهنگ ها و احترام به آنهاست، گفت: ما شاهد تندروی‌ها و افراطی گری هایی هم اکنون در منطقه هستیم.

رییس مجلس در ادامه سخنان خود در این اجلاس بین‌المللی توجه به هویت فردی و اجتماعی را مورد تاکید قرار داد و گفت: نباید دنیای امروز تلاش کند فرهنگ های بومی را از بین ببرد.

وی با تاکید بر ضرورت وجود فرهنگ‌های مختلف و تنوع فرهنگی گفت: البته همه فرهنگ ها بر اساس شرایط خاص و تاریخی به وجود آمده‌اند که باید برای فهم آنها در همان بسترها قرار گرفت.

لاریجانی با اشاره به اجرای قطعاتی توسط سالار عقیلی و گروه همراه وی در این مراسم گفت: قطعات موسیقی که اجرا شد حکایت از موسیقی بومی ایرانی دارد. این موسیقی با شخصیت و هویت ایرانی‌ها عجین شده است. این موسیقی هم لطافت دارد هم جوانمردی و هم سلحشوری در آن نهفته است.

وی با اشاره به دوران ساخت عمارت چهلستون در دوران صفویه گفت: ایران در شرایطی این ساختمان عظیم را بنا کرد که یک امپراطوری بزرگ در ایران شکل گرفته بود.

رییس مجلس شورای اسلامی دوران صفوی را بخشی از هویت تاریخ ایران توصیف کرد و گفت: صفویه بخشی از تاریخ پرصلابت ایران بزرگ است که در آن هم ایران حفظ شد و هم به گسترش علم در آن توجه ویژه ای صورت گرفت.

وی احیای تشیع را کار دیگر صفویه برشمرد.

لاریجانی با اشاره به اینکه در آستانه عید سعید غدیر قرار داریم اضافه کرد: عید غدیر عیدی است که مفهوم ولایت در بین جماعت اسلامی توسط پیامبر (ص) در آن استمرار یافت. رابطه جهان و خالق نیز در این عید استمرار پیدا کرد که ما همیشه نیازمند این ارتباط هستیم.

رییس مجلس افزود: شیعیان این فکر را دنبال می کنند که این عالم از طریق ولی به مبدا الهی متصل می‌شود و هیچ زمانی خالی از ولی نیست و این تفکری عقلانی و ممتاز از نظر معنوی است.

وی افزود: در مکتب تشیع رابطه خلق و خالق از طریق ولی شکل می گیرد و این یک تفکر معقول همراه با یک گستره معنوی است و همین خصوصیت ایران را تاکنون حفظ کرده چرا که مبنایی وحیانی و عقلانی دارد.

انتهای پیام

کد N537488