حجت‌الاسلام تقوی در همایش وحدت اصولگرایان:

با کسی نبسته‌ایم/ آیت‌الله مهدوی کنی پیشنهاد ما را نپذیرفتند

سیاست داخلی

این جلسات برای تقویت وفاق و همگرایی اصولگرایان است و ما تنها همگرایی اصولگرایان را دنبال می‌کنیم. امیدوارم با اساتیدی مثل آیت‌الله مصباح یزدی بتوانیم این مسیر را ادامه دهیم.

حجت‌الاسلام تقوی با تاکید بر اینکه با کسی نبسته‌ایم و تنها مقلد رهبری هستیم گفت: پس از انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری جمعی از دوستان ما آمدند و گفتند اصول‌گرایان ناامید و سرخورده شده‌اند و یکی باید آنها را جمع کند. بنابراین قرار شد ما این پیام را نزد آیت الله مهدوی کنی ببریم ایشان هم ناراحت و نگران بودند و پیشنهاد ما را نپذیرفتند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیدرضا تقوی در نشست وحدت اصول‌گرایان که عصر امروز در سالن 13 آبان لانه جاسوسی برگزار شد، ضمن تبریک هفته ولایت و اعیاد قربان و غدیر گفت: جفاست که در چنین روزهایی محفلی تشکیل شود و از غدیر و محور و صاحب آن سخنی به میان نیاید زیرا غدیر نه تنها یک برکه بلکه یک دریای مواج و عمیق است.

وی با بیان اینکه غدیر یک فکر و یک فرهنگ است که باید در طول تاریخ جوامع بشری را تربیت کند گفت: هر حادثه‌ای که در تاریخ رخ بدهد پیامی در دل خود دارد. این انسا‌ن‌های هوشمند هستند که پیام تحولات اجتماعی را می‌گیرند و به آن عمل می‌کنند. غدیر هم مثل همه حوادث تاریخی و پدیده‌های مهم پیام‌هایی دارد که باید آن را درک کنیم. اولین نکته غدیر این است که غدیر زنجیره نبوت را به سلسله امامت پیوند می‌زند و حرکتی که انبیا در طول تاریخ امر خدا آغاز کرده‌اند در غدیر با رهبری و هدایت امامت دنبال می‌شود.

حجت‌الاسلام تقوی افزود: شیعه این افتخار را دارد که از دو مقام امامت و ولایت به نوعی تغذیه می‌کند. پیام غدیر این بود که ما درس لازم را از نبی بگیریم. اینقدر این موضوع مهم است که اگر در غدیر این اتفاق نمی‌افتاد دین کامل نمی‌شد.

وی ادامه داد: دین کامل نمی‌شد و گویی پیامبر اکرم رسالت خود را تمام نکرده بود.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه با تاکید بر اینکه در مسیر حق نباید ترس و تردید به خود راه داد گفت: در مسیر غدیر باید حق را گفت و بر آن تاکید کرد. حتی اگر عده‌ای نخواسته باشند که حق گفته شود. پیام سوم غدیر هم این است که کار را باید تمام کرد و نباید آن را به دست تقدیر سپرد. بنابراین اگر کسی مسئولیتی بر عهده می‌گیرد باید توجه کند که مسئولیت خود را نهایت به سرانجام برساند.

وی معرفی رهبری یک جریان الهی و اعتقادی را چهارمین درس غدیر برشمرد و گفت: مردم باید در غدیر رهبرشان را بشناسند همچنین پنجمین درس غدیر بیعت با ولی حق است.

حجت‌الاسلام تقوی با اشاره به اینکه یکی از پیام‌های غدیر این است که دین با ولایت کامل می‌شود گفت: درس هفتم غدیر هم شایسته‌سالاری است. چهره‌های فراوانی در کنار پیامبر بودند که سن‌شان هم بیشتر بود اما غدیر بر محور شایسته‌سالاری شکل می‌گیرد.

وی گفت: نگاه به آینده از اصول دینی ماست. درس هشتم غدیر این است که ما باید به آینده و برای آینده امیدوار باشیم و برای آن برنامه داشته باشیم.

تقوی بهره‌گیری از فرصت‌ها را نهمین پیام غدیر خواند و گفت: پیامبر اکرم از فرصت حج استفاده کرد و اصولی‌ترین مطالب را در آن مطرح کرد. مرجعیت فکری اهل بیت نیز دهمین پیام غدیر است که به ما می‌گوید باید بر محور فکری اهل بیت کارها را پیش‌برد. زمانی که غدیر شکل می‌گیرد دشمنان ما ناامید می‌شوند.

تقوی با اشاره به جلسات وحدت اصولگرایان یادآور شد: ما حدود یک سال است که بحث وحدت هم‌گرایی بین اصول‌گرایان را آغاز کرده‌ایم و در آن از همه گروه‌های اصول‌گرا با هر سلیقه‌ای دعوت نموده‌ایم و لازم است از آنها که در این جلسه شرکت کرده و یا شرکت نکرده‌اند تشکر کنم.

وی گفت: پس از انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری جمعی از دوستان ما آمدند و گفتند اصول‌گرایان ناامید و سرخورده شده‌اند و یکی باید آنها را جمع کند. بنابراین قرار شد ما این پیام را نزد آیت الله مهدوی کنی ببریم ایشان هم ناراحت و نگران بودند و پیشنهاد ما را نپذیرفتند. صحبت این بود که یکی از اعضای جامعه روحانیت مبارز کار هم‌گرایی میان اصول‌گرایان را عهده‌دار شود. وقتی آیت الله موحدی کرمانی اعلام کرد که بنده شرایطم به گونه‌ای نیست که این مسئولیت را بپذیرم قرعه به نام من زده شد و حدود یک سال است که جلسات همگرایی اصول‌گرایان را تشکیل می‌دهیم.

تقوی تاکید کرد: در همین راستا ما چهار جلسه در تهران برگزار کردیم جلسه اول در مصلی و به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد و آیت الله نوری همدانی در آن جلسه مباحث خوبی را مطرح کردند. جلسه دوم نیز به مناسبت میلاد امام حسین(ع) و با سخنرانی آیت الله موحدی کرمانی برگزار شد.

تقوی افزود: سومین جلسه همگرایی اصول‌گرایان به مناسبت ولادت حضرت فاطمه (س) و با دعوت کمیته بانوان با سخنرانی آیت الله جنتی برگزار شد و این چهارمین جلسه‌ای است که در تهران برای همگرایی اصول‌گرایان تشکیل می‌دهیم.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه با بیان اینکه من در جهت همگرایی میان اصول‌گرایان به 14 یا 13 استان کشور سفر کرده‌ام گفت: استقبال عجیب و عظیمی از جلسات وحدت اصول گرایان در استان‌های کشور شد. هدف ما این است که همه سلیقه‌های اصول گرایان را در کنار هم جمع کنیم و نگذاریم متفرق و ناامید شوند.

وی با تاکید بر اینکه ما به دنبال دغدغه مقام معظم رهبری راه افتاده‌ایم گفت: آقا فرمودند که نباید با عنوان اعتدال نیروهای مومن و معتدل کنار گذاشته شوند. بنابراین ما می‌خواهیم نشاط اجتماعی به وجود بیاوریم. برخی به من می‌گفتند که تقوی پشت صحنه با چه کسی بسته‌ای؟ من به آنها می‌گفتم جلسات ما پشت و رو ندارد و با کسی نبسته‌ایم.

وی افزود: اگر قرار باشد ما گزارشی بدهیم تنها به جامعه روحانیت و جامعه مدرسین که یکی از اعضای آن آیت‌الله مصباح است آن را خواهیم داد که در یک جلسه خدمت آیت‌الله مصباح رسیدم و گزارشی را ارائه کردم.

وی با تاکید بر اینکه ما با کسی نبسته‌ایم و مقلدان رهبری هستیم گفت: ما می‌خواهیم اندیشه و مواضع در سخنان حکیمانه رهبری را به سهم خود تبلیغ و ترویج کنیم و هر یک پنجشنبه در میان جلسه داریم در آن حدود 60 نفر از همه سلایق اصولگرایان شرکت می‌کنند و ما دست همه را برای حضور در این جلسات به گرمی می‌فشاریم.

سیدرضا تقوی تاکید کرد: این جلسات برای تقویت وفاق و همگرایی اصولگرایان است و ما تنها همگرایی اصولگرایان را دنبال می‌کنیم. امیدوارم با اساتیدی مثل آیت‌الله مصباح یزدی بتوانیم این مسیر را ادامه دهیم.

کد N537351