دلیل پیدایش داعش از زبان حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی

تسنیم نوشت:

حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی گفت: دلیل پیدایش گروه‌هک‌های تروریستی و داعش خروج از اعتدال و رعایت اصل جمع ضدین و فراموشی ابعاد متفاوت انسانی است.

حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی در دیدار مدیران و دانشجویان دانشگاه آزاد واحد یادگار امام، با اشاره به در پیش رو بودن عید غدیر خم، «جمع میان اضداد» را یکی از صفات ذکر شده برای مولی الموحدین(ع) عنوان کرد و گفت: این یک تعبیر کنایه‌آمیز بوده و می‌خواهد بگوید که وجود علی(ع) آنقدر بزرگ است که صفات متفاوتی در آن جمع شده است.

او درباره شجاعت و پهلوانی امیرالمؤمنین(ع) گفت: ایشان فرزندی به نام محمد حنفیه داشتند که شخصی پهلوان بود و در جنگ جمل وقتی اطراف شتر عایشه ازدحام زیادی شده بود پرچمدار لشکر بود؛ ایشان در آن هنگام از پدرشان می‌پرسند چرا پرچم را فقط به من می‌دهی؟ علی(ع) به او پاسخ می‌دهند که حسن(ع) و حسین(ع) فرزندان پیامبر(ص) هستند و باید نسل ایشان را ادامه دهند؛ اما تو فرزند منی. امروز نیز فرزندی پیامبر(ص) در میان مسلمانان دارای احترام بوده و حتی اهل تسنن از آنها با عنوان «شریف» یاد می‌کنند؛ آنها در طول این 1400 سال مانند نخ تسبیح عامل وحدت و حفظ دیانت شده‌اند. محمد حنفیه نقل می‌کند که آنقدر اطراف شتر عایشه ازدحام شده بود که چیزی را نمی‌شد دید؛ ناگهان کسی پرچم را از دستم گرفت و با شکافتن جمعیت به جلو رفت که دیدم پدرم علی(ع) است.

یادگار امام سپس به سایر ابعاد شخصیتی امام اشاره کرد و گفت: همین پهلوان وقتی که سرزمین‌های زیادی همچون ایران، روم، شام و... به سرزمین‌های اسلامی اضافه شدند، بدلیل آنکه مردم آن مناطق به خوبی عربی سخن نمی‌گفتند دست به کار شد و به تدوین ادبیات و زبان عربی پرداخت.
او با اشاره به دیگر صفات علی(ع) مانند زهد و تقوا، فصاحت و بلاغت در سخن و... گفت: یکی از بزرگان تعبیر لطیفی دارد که می‌گوید بزرگترین معجزه پیامبر(ص)، علی(ع) است؛ زیرا وجود چنین شخصیتی در کنار پیامبر(ص) نشان می‌دهد که حوزه مغناطیسی پیامبر چقدر وسیع بوده است و شخص امیرالمؤمنین نیز تعابیر زیبایی از روابط خود با پیامبر(ص) دارند.

حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی گفت: روز عید غدیر، روز امیرالمؤمنین(ع) و پیامبر(ص) است و بزرگی امیرالمؤمنین(ع) فخر پیامبر (ص) است، زیرا در دامن او چنین شخصیتی تربیت یافت.
یادگار امام با اشاره به ذو ابعاد بودن شخصیت علی(ع) گفت: امروز در دنیای اسلام از چنین مسأله‌ای غافل هستیم و آنچه با نام داعش امروز پیدا شده است محصول چنین غفلتی است؛ اگر دو سال پیش به ما می‌گفتند در قرن فعلی کسانی پیدا می‌شوند که برده‌داری و بریدن سر انسانها را رواج می‌دهند، باور نمی‌کردیم؛ زیرا فارغ از تأسف‌آور بودن تمام کردن این کارها به نام اسلام، می‌توان گفت که دلیل پیدایش این گروه‌ها خروج از اعتدال و رعایت اصل جمع ضدین و فراموشی ابعاد متفاوت انسانی است.

او ادامه داد: یکی از علمای عراق در خصوص داعش گفته است خیلی از افرادی که امروز به عراق آمده‌اند و قبلا نیز کمونیست بوده‌اند که ایرادی ندارد؛ اما مسأله این است که آنها می‌گویند فقط ما مسلمانیم و شما را می‌کشیم!
حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی گفت: این فرهنگ داعش است که خود را حق مطلق می‌داند و دیگران را دارای حق حیات نداند که ممکن است این منش در دیگران نیز به انحاء و اشکال گوناگون وجود داشته باشد؛ لذا جامعه ما امروز محتاج تفکر علوی است و اگر امروز علی(ع) و بزرگانی چون امام راحل یاد می‌کنیم ما هستیم که محتاج آنان هستیم؛ نه آنها محتاج ما و شاید به همین خاطر است که پیامبر(ص) می‌فرمایند «ذکر علی(ع) عباده».
او در پایان به دانشجویان جدیدالورود دانشگاه آزاد واحد یادگار امام توصیه کرد که سال جدید و حرکت و زندگی خود را آمیخته به نام علی(ع) و جمیع صفات ایشان کنند.

 

23231

 

کد N537037