داعش برای فعالیت خبرنگاران در مناطق تحت تصرف خود شرط گذاشت

خبرنگار,عراق,داعش

گروه تروریستی داعش که مناطق گسترده‌ای از سوریه و عراق را تحت تصرف خود در آورده است، در پی بریدن سر خبرنگاران آمریکایی و همچنین کشتار تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی شروطی را برای فعالیت خبرنگاران در مناطق تحت تصرف خود گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه "سیریا دیبلی" گزارش داد: همچنان برخی از خبرنگاران به تهیه گزارش از مناطق تحت تصرف داعش ادامه می‌دهند و در واقع خطرات بسیاری را به جان می‌خرند تا از اقدامات وحشیانه داعش نه فقط علیه خبرنگاران بلکه علیه مسلمانان شیعه و اقلیت‌های دینی و نژادی مستندسازی کنند.

گروه تروریستی داعش در دیر الزور واقع در شرق سوریه 11 شرط را برای فعالیت خبرنگاران گذاشته است که این شروط بدین شرح است:

1- خبرنگاران باید با ابوبکر البغدادی خلیفه تروریست‌های داعش بیعت کنند چرا که آن‌ها رعیتی برای داعش به شمار می‌آیند و باید حمایت خود را از پیشروشان اعلام کنند.

2- باید فعالیت آن‌ها تحت نظارت دفاتر اطلاع رسانی وابسته به داعش باشد.

3- خبرنگاران می‌توانند به صورت مستقیم با خبرگزاری‌های جهانی همچون رویترز، خبرگزاری فرانسه و خبرگزاری آسوشیتدپرس همکاری داشته باشند اما نباید ارتباطی با هیچ یک از کانال‌های تلویزیونی بین‌المللی یا داخلی داشته باشند و نباید هیچ گونه تصاویر یا فایل صوتی برای آن‌ها بفرستند.

4- خبرنگاران به هیچ وجه نمی‌توانند با شبکه‌های تلویزیونی که نام آن‌ها در فهرست سیاه شبکه‌های مخالف داعش قرار گرفته است همکاری داشته باشند که از جمله این شبکه‌ها العربیه، الجزیره و اورینت است و هر کس که این شرط را نقض کند مجازات می‌شود.

5- خبرنگاران می‌توانند رخدادهای جاری در دیر الزور را چه از طریق نگارش خبر یا ارسال تصاویر پوشش دهند و این کار را بدون مراجعه به دفتر اطلاع رسانی داعش انجام دهند اما باید تمامی خبرها و عکس‌ها حاوی نام روزنامه نگار و عکاس باشد.

6- خبرنگاران این اجازه را ندارند تا هیچ گونه گزارش خبری (چاپ شده یا فایل رادیویی را بدون مراجعه به مرکز اطلاع رسانی داعش منتشر کنند.)

7- ممکن است برخی از خبرنگاران صفحاتی در پایگاه‌های اجتماعی و وبلا‌گ‌هایی برای انتشار اخبار و تصاویر داشته باشند اما اسامی این افراد باید در دفتر اطلاع رسانی داعش ثبت شده باشد.

8- خبرنگاران باید به قوانین در هنگام تصویربرداری از داخل اراضی تحت تصرف داعش پایبند باشند و همچنین از پایگاه‌ها یا رخدادهای امنیتی که ممنوع التصویر هستند تصاویر تهیه کنند.

9- دفاتر اطلاع رسانی داعش فعالیت خبرنگاران داخلی را در داخل اراضی تحت تصرف داعش و در رسانه‌های رسمی دنبال می‌کنند و هرگونه نقض این شروط باعث ممنوع الفعالیت شدن خبرنگار و مجازات وی می‌شود.

10- این شروط نهایی نیستند و با توجه به شرایط و میزان همکاری خبرنگاران و پایبندی آن‌ها در قبال دفاتر اطلاع رسانی داعش می‌تواند این شروط تغییر کند.

11- خبرنگاران می‌توانند پس از به دست آوردن مجوزی از سوی دفتر اطلاع رسانی داعش فعالیت داشته باشند.

سایت سیریا دیبلی گزارش داده است، خبرنگارانی که با این شروط موافقت نکردند از اراضی تحت تصرف داعش خارج شدند و برخی برای بازگشت ترقیب شده و به برخی دیگر هشدار داده شده است در صورتی که این کار را نکنند خانواده‌هایشان به صلیب کشیده خواهند شد.

به نظر نمی‌رسد که هیچ گونه خبرنگار خارجی در داخل اراضی تحت تصرف داعش به فعالیت خود ادامه دهند در نتیجه این شروط فقط بر روی خبرنگاران سوری و عراقی اجرا می‌شود.

انتهای پیام

کد N537016