تاکید شرفخانی بر استفاده از ظرفیت امامزادگان برای رساندن پیام غدیر

امام علي ع ,سازمان اوقاف,ولايت,غدير,عيد غدير,امامت,خطبه غدير

معاون سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان این‌که «سازمان اوقاف جشن علوی و اکمال دین نبوی را در 249 امامزاده برگزار می‌کند» گفت: باید از ظرفیت امامزادگان برای رساندن پیام غدیر نهایت بهره را برد.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی در نشستی خبری با تشریح برنامه‌های "جشن ولایت علوی، اکمال دین نبوی در آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه کشور" با تبریک ایام غدیر، اظهار کرد: در راستای غدیر ما دو عنوان را مورد توجه قرارداده‌ایم. اول این‌که چرا غدیر را باید به عنوان یکی از اعیاد بزرگ اسلامی گرامی بداریم و دوم این‌که در راستای ترویج غدیر باید چه کاری انجام بدهیم تا به وظیفه خود عمل کنیم. غدیر صرفا به عنوان یک حدیث و یا عید نیست بلکه غدیر یک اندیشه، تفکر، راه و نسخه هدایت بشر در رسیدن به خوشبختی و سعادت است.

وی ادامه داد: اگر رسول گرامی اسلام (ص) امامت را اعلام نمی‌کرد رسالت ایشان ابتر می‌ماند. غدیر را فقط به عنوان یک عید نبینیم. بلکه ما در عید غدیر وظیفه‌ای داریم و وظیفه‌ ما این است که طبق سخن پیامبر اسلام‌(ص) پیام غدیر را حاضران باید به غایبان برسانند و پدران به فرزندان تا روز قیامت. اکنون ما در جایگاه پیامبری قرار گرفته‌ایم و باید پیام غدیر را به تمام نسل‌ها برسانیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه با بیان این‌که نسخه سعادت بشر در غدیر نهفته است، با اشاره به برنامه‌های سازمان اوقاف در این راستا، عنوان کرد: سازمان اوقاف جشن علوی و اکمال دین نبوی را در 249 آستان مقدس امامزادگان با هدف ترویج فرهنگ غدیر و بالا بردن سطح علمی و فرهنگی مردم نسبت به موضوع غدیر را در دستور کار خود قرار داده است. ما باید از ظرفیت امامزادگان برای رساندن پیام غدیر نهایت بهره را ببریم.

شرفخانی با بیان اینکه جشن‌های ایام غدیریه از 12 تا 21 مهرماه آغاز شده است، ادامه داد: ما در روز عرفه دعای عرفه را داشتیم و نماز عید قربان را در 717 امامزاده برگزار کردیم و استقبال خوبی شد. در امامزدادگان شاخص بحث محافل انس با قرآن را داشتیم و در شب و روز ولادت امام هادی (ع) زیارت جامعه کبیره را در امامزادگان و در 1550 امامزاده نمایشگاه غدیر را برگزار کردیم.

وی در ادامه با اشاره به سایر برنامه‌های این ایام، تأکید کرد: در عصر روز یکشنبه همایش بانوان ولایی را داریم که این برنامه ویژه بانوان است و تواشیح، سرود، مداحی و سخنرانی را داریم و بانوان بزرگوار در طرح تجدید میثاق پیمان با ولایت و امامت شرکت می‌کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه، گفت: در شب عید غدیر در آستان امامزادگان نورافشانی و گل‌افشانی را داریم و برنامه‌های بعضی از امامزادگان به صورت زنده از شبکه‌های استانی هر شهر پخش خواهد شد.

شرفخانی با اشاره به برنامه شاخص امامزادگان در روز عید غدیر،‌ گفت: یکی از سنت‌های حسنه مردم ما در روز عید دیدار سادات است و این کار بسیار ارزشمندی است، چه برنامه‌ای بهتر از اینکه در عید غدیر خدمت سادات واجب‌التعظیم باشیم. این سادات شاید از نظر ظاهری در بین ما نباشند ولی برای ما جایگاه ویژه‌ای دارند و ما باید به آنها ادای دین کنیم. چراکه اگر این بزرگواران نبودند ما با امامت و ولایت آشنا نمی‌شدیم.

وی افزود: در روز عید غدیر کاروان شادی به صورت گروهی در 424 امامزاده در کل کشور به راه می‌افتد و به صورت هیأت و دسته‌جات با مدیحه‌سرایی و حمدخوانی در ساعت 10 صبح در آستان امامزادگان حضور می‌یابند. یکی از برنامه‌های ویژه آنها قرائت بخشی از خطبه غدیر است و میثاق‌نامه غدیر را در کشور قرائت می‌کنیم تا با این میثاق‌نامه نسبت به پیام رسول‌الله لبیک بگوییم و با ولایت میثاق کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌های ما در این روز تجلیل از هیأت امنا و سادات است. همچنین ویژه برنامه‌ای برای خواندن عقد اخوت داریم که خواندن این عقد اخوت می‌تواند انس و الفت را در جامعه ساری و جاری کند.

شرفخانی ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌های ما برگزاری مسابقه سراسری خطبه غدیر است که این مسابقه چهار سال است که برگزار می‌شود و امسال کتابچه‌ای را تحت عنوان "سبک زندگی اسلامی در خطبه غدیر" با تیراژ 500 هزار نسخه منتشر کرده‌ایم که در امامزادگان در اختیار مردم قرار می‌دهیم و جوایز نفیسی هم دارد.

وی تأکید کرد: ما در امامزادگان بخشی را تحت عنوانی که "همه واقف باشیم" داریم و تاکنون کتابچه‌های زیادی را با این عنوان چاپ و در اختیار مردم قرار داده‌ایم. سازمان اوقاف یک کار مشارکتی با حوزه هنری داشته تحت عنوان "همایش باران غدیر" که در این همایش از تمامی ادیبان و اندیشمندان ادیان مختلف در داخل و خارج شرکت می‌کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه با اشاره به بحث حافظان قرآنی، گفت: سهمیه طرح ملی حفظ 317 هزار نفر بوده که تاکنون در سامانه جامع آن 310 هزار نفر شرکت کرده‌اند که 7 هزار نفر عقب‌ماندگی داریم و امیدواریم تا پایان سال تکمیل شود.

شرفخانی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های اوقاف در راستای تربیت مربی، گفت: ما تاکنون 87 دوره تربیت مربی را در استان قم برگزار کرده‌ایم که 3600 نفر در آن شرکت کرده‌اند و سهم استان‌ها 5 هزار مربی قرآن است. ما بحث آموزش مجازی حفظ قرآن را داریم که تاکنون 14 هزار نفر را تحت پوشش قرار داده‌ایم و در روز عید غدیر در برخی از استان‌ها سامانه آموزش مجازی حفظ قرآن افتتاح می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به آزمون حفظ موضوعی روز گذشته (جمعه 18 مهرماه)، گفت: در روز گذشته آزمون میان دوره‌ای حفظ موضوعی برگزار شد که 48 هزار نفر در این طرح شرکت کردند و آزمون پایان دوره آن در 10 رشته به صورت سراسری برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان با اعلام یک خبر در رابطه با وقف‌های شش‌ماه اول سال، گفت: تا به امروز بیش از 8800 وقف جدید صورت گرفته است. وقف‌هایی در عرصه اجتماعی، فرهنگی، درمانی و سایر موارد که در مقایسه با سال گذشته افزایش چشمگیری داشته‌ایم.

انتهای پیام

کد N536879