بازگشت دموکراسی‌خواهان به خیابان‌های هنگ کنگ

جمهوري چين

یک روز پس از آنکه دولت هنگ کنگ مذاکرات با رهبران دانشجویان با هدف از بین بردن بن بست کنونی را لغو کرد، هزاران معترض برای برگزاری یک راهپیمایی دموکراسی خواهانه به یکی از خیابان‌های مهم این دولت شهر آمده و جنبش نافرمانی مدنی را از سر گرفتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، از سرگیری راهپیمایی‌های هزاران نفری پس از آن صورت گرفت که حمایت‌ها از معترضانی که از 28 سپتامبر جاری میلادی جاده‌ها و خیابان‌های اصلی و مهم در سه منطقه تجاری هنگ کنگ را مسدود کرده بودند، کاهش یافته بود. برخی از این راه‌ها باز شده‌اند اما یکی از خیابان‌های اصلی در مرکز منطقه تجاری همچنان اشغال است.

یکی از معترضان گفت: اگر اعتراضات کوتاه مدت کارساز نیست، دست به اعتراضات بلندمدت می‌زنیم. این جنبش به دولت نمی‌بازد.

دانشجویان و فعالان خواستار آزادی و دموکراسی بیشتر در انتخاب رهبر هنگ کنگ هستند در حالی که دولت بارها از معترضان درخواست کرده تا خیابان‌ها را ترک کرده واجازه دهند تا شرایط و نظم هنگ کنگ به حالت عادی باز گردد.

مقامات دولت هنگ کنگ با برگزاری نشست با رهبران دانشجویان معترض موافقت کرده بودند اما روز پنج شنبه برگزاری این مذاکرات را لغو کرده و گفتند، شرایط برگزاری مذاکرات در پی درخواست دانشجویان برای حضور تعداد بیشتری از مردم برای اشغال خیابان‌ها به شدت خدشه‌دار شده است.

در بحبوحه این بحران سیاسی، لی کچیانگ، نخست وزیر چین که به برلین سفر کرده گفت: مطمئنم که ثبات اجتماعی می‌تواند در هنگ کنگ حفظ شود و پکن رویکرد "یک کشور و دو سیستم" خود را برای اداره این منطقه تغییر نخواهد داد.

وی که مستقیما به این تظاهرات‌ها اشاره‌ای نکرد، افزود: مطمئنم که مردم هنگ کنگ با خرد و شعور خودشان در موضعی قرار دارند تا آسایش و ثبات اجتماعی این دولت شهر را حفظ کنند.

کی کچیانگ ادامه داد: پکن همیشه رویکرد "یک کشور، دو سیستم" را اجرا کرده و این راه را ادامه خواهد داد.

رهبران دانشجویان هنگ کنگ گفتند: حل این بحران به دولت بستگی دارد.

الکس چو از فدراسیون دانشجویان گفت: اگر دولت پاسخ منطقی به درخواست معترضان ندهد، دلیلی وجود ندارد که مردم را متقاعد به عقب نشینی کنیم.

جمعیت معترضان که در نزدیکی مقر دولت تجمع کرده‌اند شعار "من حق رای عمومی واقعی می‌خواهم" و "هنگ کنگ ما، حق ما" سر دادند.

انتهای پیام

کد N536700