کره شمالی: امکان مذاکرات با کره جنوبی از بین رفت

رسانه دولتی کره شمالی اعلام کرد: امکان گفت‌وگو میان مقامات ارشد کره شمالی و جنوبی با پخش بروشورهای تبلیغاتی علیه پیونگ یانگ توسط سئول از بین رفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، تبادل آتش بین دو کره در مرزهای منطقه، ابتدا توسط ارتش کره شمالی و به قصد ساقط کردن بالون‌های حامل بروشورهای ضد پیونگ‌یانگ صورت گرفت. این بالون‌ها توسط فعالان مدنی در کره جنوبی به هوا فرستاده شده بود.

در این اقدام کره شمالی تعدادی گلوله خمپاره نیز به سمت جنوب شلیک شد و موجب واکنش نیروهای کره جنوبی شد. هیچ مجروحی طی این شلیک‌ها گزارش نشده است.

در همین حال مقامات پیونگ یانگ اعلام کردند، به دلیل "اقدامات غیرمسئولانه و تحریک آمیز رژیم آلت دست کره جنوبی"، دیدار مقامات ارشد ممکن بود اما مخدوش شد.

با این حال، این دولت درهای مذاکره را به طور کامل نبسته است.

مقامات پیونگ یانگ در بیانیه خود افزودند: روابط آتی بین دو کره کاملا به رویکرد کره جنوبی بستگی دارد.

هفته پیش، دو کره بر تلاش برای از سرگیری گفت‌وگوهای رسمی مقامات ارشد که برای هفت ماه تعلیق شده بود توافق کردند.

این توافق در پی سفر ناگهانی هیات عالی رتبه کره شمالی به کره جنوبی برای شرکت در مراسم اختتامیه بازی‌های آسیایی صورت گرفت. این سفر موجب افزایش امیدواری در بهبود روابط تیره و تار بین دو کره شد.

خبرگزاری دولتی کره شمالی، از کره جنوبی خواست تا هشدارهای مقامات دولتی را جدی بگیرد و اگر تمایل قطعی به گفت‌وگو و بهبود روابط دو کره دارد از چنین اقداماتی خودداری کند.

انتهای پیام

کد N536499