رهبر کردهای سوریه: ترکیه اجازه انتقال تسلیحات به مبارزان کرد را از خاکش بدهد

سوريه,تركيه,داعش

رهبر اصلی‌ترین حزب سیاسی کردهای سوریه از ترکیه خواست تا اجازه دهد از خاک کشورش برای انتقال سلاح به دست مبارزان کرد که از شهر کوبانی دفاع می‌کنند، استفاده شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، صالح مسلم، رهبر حزب «اتحادیه دموکراتیک کردهای سوریه» گفت، ترکیه باید درک کند که کردها تهدیدی برای آنکارا نیستند.

وی افزود: ما نیازمند کمک فوری و ضروری ترکیه هستیم. بسیار خوب می‌شود اگر ترکیه فوراً مرزهای کشورش را برای عبور تسلیحات نظامی و نه سربازان ترکیه‌ای به کوبانی باز کند.

مقامات کرد گفتند، مبارزان کرد برای جلوگیری از تصرف شهر کوبانی به دست شبه‌نظامیان داعش به شدت مقاومت می‌کنند و آنها نه‌ تنها به حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا بلکه به مهمات و تسلیحات بسیاری نیازمند هستند.

صالح مسلم ضمن استقبال از مشارکت آنکارا در ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا برای شکست داعش، خواستار همکاری و اقدامات عملی بیشتر ترکیه شد.

ترکیه تاکنون از انجام اقدامات قاطعانه علیه شبه‌نظامیان داعش که بخش‌های وسیعی از سوریه و عراق را تصرف کرده‌اند، اجتناب کرده است.

دولت ترکیه از پارلمان اجازه گرفته تا به ارتش خود دستور دهد که در سوریه اقدامات نظامی انجام دهد اما هنوز به نیروهای آموزش دیده خود دستور مبارزه نداده است.

ترکیه همچنین از عبور کردهای کشورش از مرز برای پیوستن به مبارزات علیه داعش جلوگیری کرده و باعث خشم کردهای ترکیه شده است.

اما صالح مسلم در چند روز گذشته اعلام کرد که با مقامات ترکیه در آنکارا دیدار کرده که این امر به ندرت صورت می‌گیرد.

در این نشست به وی گفته شده که آنکارا تمامی اقدامات لازم را انجام می‌دهد تا کوبانی به دست داعش نیفتد چراکه شبه‌نظامیان داعش نیز برای ترکیه همانند کردهای سوریه یک تهدید محسوب می‌شوند.

صالح مسلم خواستار برگزاری مذاکره میان کردهای سوریه و جامعه بین‌الملل برای هرگونه عملیات علیه شبه‌نظامیان داعش در تمام سوریه شده است.

وی افزود: کردها می‌خواهند که جایگاهشان در سیستم دموکراتیک کثرت‌گرای سوریه مشخص باشد و هویت خودشان را حفظ کنند. آنها چیز بیشتری نمی‌خواهند. ترکیه سیاست‌های خود را نسبت به این منطقه کردنشین دارد. اگر ترکیه با این مسأله مخالفتی نداشته باشد، ما مشکلی نداریم.

مسلم ادامه داد: دلیلی وجود ندارد که ترکیه از حضور شدید کردها در مرز کشورش با سوریه بترسد. اینها ترس‌های واهی و بیهوده‌ای هستند. ما هرگز تهدیدی برای ترکیه نخواهیم بود. ما مردمان خودمان را در هر دو طرف این مرز داریم. هر دو طرف مرز باید به خوبی حفاظت شود. روابط خوب همیشه حائز اهمیت است. چشم تمامی کردها به کوبانی است. اگر ترکیه موضع مثبتی آغاز کند، با کردها همدردی کرده است.

وی گفت: اگر حملات هوایی بتواند راه‌های تأمین شبه‌نظامیان داعش را ببندد، کار آنها تمام است. حملات هوایی بسیار موثرند و کار مبارزان کرد «یگان‌های حفاظت مردم» را تسهیل کرده‌اند اما ما خواستار حملات هوایی شدیدتر هستیم چراکه شبه‌نظامیان داعش از سوی بخش‌های شمال سوریه که تحت کنترلشان است، کمک می‌شوند. اگر این راه‌ها مسدود شوند، دیگر نمی‌توانند مقاومت کنند.

در حال حاضر همچنان بیش از 10 هزار غیرنظامی در کوبانی هستند و در تلاشند تا بدون سلاح از خود دفاع کنند.

انتهای پیام

کد N536238