یک استاد تفسیر قرآن تشریح کرد

چگونگی تعلیم احکام شرعی و دینی به کودکان

قرآن کريم,دين,كودك

یک دکترای تفسیر قرآن گفت: "رساله تصویری" کمک شایانی به درک مسائل شرعی توسط کودکان و نوجوانان می‎کند.

یک دکترای تفسیر قرآن گفت: "رساله تصویری" کمک شایانی به درک مسائل شرعی توسط کودکان و نوجوانان می‎کند.

مهرداد ویس‎کرمی در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، درباره چگونگی تعلیم احکام شرعی و دینی به کودکان، افزود: اگر پدر و مادر، خود به صورت جدی به دین عمل کنند، فرزند نیز از آنها الگو خواهد پذیرفت؛ به طور مثال وقتی بچه‎ای با والدین خود به مسافرت می‎رود چنانچه پدر و مادر را مشتاق به اقامه نماز اول وقت در بین راه ببیند به بهترین نحو به احکام الهی سوق پیدا می‎کند.

وی بیان کرد: بهتر است که والدین از همان دوران کودکی فرزندانشان، حساب و کتابی برای آموزش احکام اسلامی به آنها داشته باشند به این نحو که بر حسب سن و اندازه نیاز کودک با ابزارهای گوناگون این مهم را به فرزندانشان بفهمانند.

ویس‎کرمی ادامه داد: اسراف و صرفه‎جویی از مباحث دینی است که از همان دوران کودکی، کودک ظرفیت پذیرش فهم آن را دارد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار کرد: بهتر آن است که یک سری از احکامی که مربوط به دوران بلوغ است را با فیلم‎های آموزشی و یا با استفاده از کتاب به فرزندان خود، آموزش دهیم چراکه در خیلی از موارد والدین به خاطر مسئله حیا، به راحتی نمی‎توانند مسائل مربوط را برای بچه‎هایشان بازگو و تشریح کنند.

وی با بیان این‌که «استفاده از رساله تصویری برای آشنایی با احکام شرعی برای نوجوانان بسیار مفید و موثر است» یادآور شد: گنجاندن مسائل شرعی متناسب با نیاز فرزندان، در کتاب‎های درسی نیز منجر به آشنایی آنها با قوانین دینی و شناخت احکام شرعی می‎شود.

ویس‎‎کرمی گفت: والدین باید شماره دفتر مراجع را در اختیار فرزندانشان قرار دهند تا آنها از طریق تماس، پیامک و با استفاده از سایت‎های مراجع بتوانند احکام شرعی خود را از ایشان بپرسند چراکه گاهی اوقات فرزندان از ابراز سوال خود پیش والدینشان شرم دارند.

این دکترای تفسیر قرآن افزود: رسانه‎ها، آموزش و پرورش و در وهله اول خانواده در تبیین و تشریح احکام دینی برای فرزندان ما بسیار نافذ هستند.

وی ادمه داد: خانواده باید از همان ابتدا نماز و واجبات دینی را به فرزند آموزش دهد و اگر کودکی در قرائت نماز دچار اشتباه شد، ایرادات وی را رفع کند.

انتهای پیام

کد N536056