داعش ممکن است از ابولا به عنوان سلاح بیولوژیکی انتحاری استفاده کند

خبرگزاری تسنیم نوشت:


 کارشناسان آمریکایی گفته‌اند که امکان دارد داعش از ویروس کشنده ابولا به عنوان سلاح بیولوژیکی انتحاری علیه غرب استفاده کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از سی‌بی‌اس، کارشناسان بهداشت و امنیت ملی آمریکا اعلام کرده‌اند که تروریست‌های داعش ممکن است به عنوان حامل‌هایی برای انتشار ویروس ابولا به عنوان تاکتیک تروریستی بیولوژیکی که فناوری پیشرفته‌ای نیز ندارد، استفاده کنند.

آل شیموکوس که استاد بازنشسته امور امنیت ملی در دانشگاه جنگ نیروی دریایی آمریکا است، گفت که افراطی‌های داعش ممکن است خود را به ویروس ابولا آلوده کرده و از آن به عنوان سلاحی بیولوژیکی انتحاری علیه غرب استفاده کنند.

شیمکوس افزود که تروریست‌های داعش نیاز نیست که با ویروس ابولا در قرنطینه باشند بلکه به جای آن می‌توان تعدادی از این افراد را به منطقه‌ای که در آنجا ویروس ابولا شایع است اعزام کرد و متعمدانه خود را در برابر شیوع این ویروس قرار دهند.

وی اضافه کرد: فردی که در برابر این ویروس قرار گرفته حامل آن است و در فعالیت‌های تروریستی این موضوع بسیار پیچیده نیست که از بشر به عنوان حامل یک ویروس استفاده کنند.

کارشناسان متعدد گفته‌اند که این یک نظریه قابل قبول است به این دلیل جنگجویان داعش می‌توانند حامل این ویروس شده و آزادانه به کشورهای غربی سفر کرده تا این ویروس را در راستای عملیات انتحاری خود منتشر کنند.

این ویروس از طریق ارتباط با مایعات فرد آلوده منتشر می‌شود و حتی خوابیدن بر روی یا پوشیدن لباس‌هایی که با مایعات فرد آلوده در ارتباط بوده باعث ابتلای فرد می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که میانگین تلفات ویروس ابولا 50 درصد است و بدون درمان کردن آن، این میزان به 90 درصد نیز می‌رسد. این ویروس تا کنون 3800 نفر را در غرب آفریقا به کام مرگ کشانده است و افراد ‌آلوده به این ویروس نیز در اروپا و آمریکا نیز رؤیت شده‌اند.

"آنتونی گلیز" استاد دانشگاه باکینگهام در مرکز مطالعات امنیتی و اطلاعاتی گفت: به طریقی این تئوری قابل قبولی است چون جنگجویان داعش به عملیات انتحاری اعتقاد داشته و این اقدامی بالقوه برای یک عملیات انتحاری است.

در ماه می سال 2013، آماندا تکمان، نویسنده تحقیق " تهدید تروریستی بیولوژیکی ابولا در شرق آفریقا و مفاهیم بهداشت جهانی و امنیت جهانی"، تاکید کرد که تهدید حمله تروریستی بیولوژیکی در شرق آفریقا نگرانی امنیتی و بهداشتی به شمار می‌آید که نباید نادیده گرفته شود.

روز شه‌شنبه نیز "دونکان هانتر" نماینده جمهوریخواه کالیفرنیا به فاکس نیوز گفت که دست کم 10 جنگجوی داعشی که از مرز مکزیک وارد تگزاس شده‌اند دستگیر شده‌اند.

وی همچنین به اظهارات ژنرال "مارتین دمپسی" اشاره کرد که مرزهای باز جنوب آمریکا تهدید فوری برای امنیت ملی به شمار می‌آید.

روز پنجشنبه نیز مدیر مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها گفت که شیوع ابولا از زمان اپیدمی ایدز بر خلاف هر بیماری دیگری بوده است.

وی افزود: من گفته‌ام که 30 سال است که در بهداشت عمومی فعالیت می‌کنم و تنها چیزی که شبیه ابولا بوده، ایدز است.

4949

کد N535957