مقامات کلمبیا سفر رهبر فارک به کوبا برای مذاکرات صلح را تایید کردند

مقامات کلمبیا اعلام کردند که رهبر گروه فارک طی سال گذشته چندین مرتبه سفرهای مخفیانه‌ای با موافقت دولت را به کوبا به همراه تیم مذاکره‌کننده‌اش به عنوان بخشی از مذاکرات صلح و با هدف خاتمه دادن به جنگ داخلی 50 ساله با شورشیان فارک انجام داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، خوان کارلوس پینزون، وزیر دفاع این کشور شایعات درخصوص اینکه رودریگو لوندونو، رهبر نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا(فارک) در هاوانا حضور داشته را تایید کرد و گفت وی چندین مرتبه به کوبا سفر کرده است.

یک مقام اطلاعاتی نظامی ارشد کلمبیا به رویترز گفته است که لاندونو چندین مرتبه از ونزوئلا با پروازهای غیرتجاری به هاوانا رفته است.

منابع کلمبیا پیش از این اعلام کرده بودند که وی چندین سال در ونزوئلا مخفی بوده است.

یک مقام دولتی کلمبیا گفته است که دولت این کشور با سفر لاندونو به کوبا موافقت کرده است، اما وی برسر میز مذاکره حضور نداشته است. سفرهای وی از سوی کوبا و ونزوئلا که کشورهای تعیین کننده مذاکرات میان دولت کلمبیا و نیروهای فارک بوده‌اند، تسهیل می‌شده است. البته این مقام درخصوص تعداد دقیق سفرهای لاندونو به کوبا اظهار بی‌اطلاعی کرد.

پینزون همچنین گفت: این فرآیند صلح است و روشن است که دولت یک تیم مذاکره کننده دارد که این اختیار را دارد که هر شرایطی را ممکن سازد یا تسهیل کند.

اما این در حالی است که خسوس امیلیو، یک سخنگوی خارک در هاوانا اظهارات پینزون درخصوص حضور لاندونو در هاوانا را نادرست خواند.

انتهای پیام

کد N535734