طرح دیدگاه ایران درباره جمعیت و توسعه در سازمان ملل

دهقانی: جامعه جهانی مانع از تداوم عملکردهای غیرانسانی و بی‌رحمانه علیه ایران شود

سیاسی

سرپرست نمایندگی دائم ایران نزد سازمان ملل با اشاره به تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران این اقدامات را مغایر با ساده‌ترین حقوق انسانی دانست که توسعه ملی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مغایر روح منشور ملل متحد و مفاد کنفرانس بین‌المللی جمعیت و توسعه است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسین دهقانی، سفیر و سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در سخنرانی در مجمع عمومی این سازمان درباره موضوعات کنفرانس بین‌المللی جمعیت و توسعه اظهار کرد: جهان امروزه شاهد تغییر و تحولات بزرگی در ارتباط با بالارفتن سن جمعیت افراد است. تحولاتی که تاثیرات اساسی بر روی اقتصاد و زندگی مردم دارد و شرایط فعلی جهان ایجاب می‌کند به‌منظور رسیدن به جامعه‌ای سالم و موفق به‌عنوان نیروی محرکه توسعه پایدار، به‌ طور اصولی با گسترش فقر در جوامع مبارزه کرد و به افراد فقیر و بی‌بضاعت که در شرایط آسیب‌پذیری قرار دارند توانمندی بخشید.

او افزود: برای رسیدن به این هدف لازم است ضمن شناخت و توجه به چالش‌های پیش رو، اقدامی جدی برای جلب حمایت جوامع برای مبارزه با فقر در سطح ملی و بین‌المللی با هدف رشد اقتصادی و توسعه پایدار کشورها به‌عمل آورد. در همین ارتباط و به‌منظور کاهش سطح نابرابری‌ها، لازم است دولت‌ها گام‌های جدی در راستای توزیع عادلانه دستاوردهای توسعه بردارند و نهادهای ارائه دهنده خدمات اجتماعی می‌بایست در سطح ملی و بین‌المللی در جهت ریشه کن کردن فقر نقش خود را بیش از پیش ایفا کنند.

دهقانی در بخش دیگری از سخنرانی‌اش گفت: بیش از نیمی از جمعیت ایران را افراد زیر سی سال تشکیل می‌دهند و این نسل جوان فرصت و سرمایه‌ای طلایی برای رسیدن به توسعه پایدار به شمار می‌رود. وجود این جوانان تاثیرات مثبت اقتصادی و اجتماعی قابل توجهی به همراه خواهد داشت لیکن کاهش جمعیت این نسل مبتکر که از تجربیات و انرژی مفید بهره‌مند است، می‌تواند در درازمدت به مانعی بر سر راه توسعه پایدار تبدیل شود.

سفیر کشورمان نزد سازمان ملل هم‌چنین گفت: درحالی که سیاست کنترل جمعیت به‌طور شدید به مدت چند دهه در ایران و با موفقیت دنبال شد، لیکن اخیرا جمهوری اسلامی ایران با هدف حفظ دینامیسم جمعیتی تصمیم گرفته تا سیاست خود در این زمینه را تعدیل کرده تا بتواند ظرفیت لازم برای حفظ توسعه پایدار در آینده را نیز داشته باشد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران تاکنون توانسته است به دستاوردهای موفقیت‌آمیزی در رسیدن به اهداف کنفرانس بین‌المللی جمعیت و توسعه هزاره حتی زودتر از مهلت مقرر نائل شود. موفقیت در کاهش نرخ مرگ و میر در میان کودکان و نوزادان و هم‌چنین بالابردن سطح خدمات درمانی از جمله عملکردهای برجسته جمهوری اسلامی ایران بوده که در راستای اهداف توسعه هزاره علاوه بر گزارش‌های سازمان ملل، به تایید سایر سازمان‌ها و نهادهای مسوول نیز رسیده است.

سفیر کشورمان نزد سازمان ملل در پایان افزود: با وجود پیشرفت‌های به‌دست آمده مورد اشاره، مایلم توجه شما را به اقدامات غیرقانونی و غیرانسانی علیه مردم ایران در قالب اعمال تحریم‌های تحمیلی جلب کنم. اقداماتی که مغایر با ساده‌ترین حقوق انسانی بوده و توسعه ملی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مغایر روح منشور ملل متحد و مفاد کنفرانس بین‌المللی جمعیت و توسعه است. تحریم‌های غیرقانونی که تا کنون نیازهای دارویی و درمانی ضروری را از مردم ایران دریغ داشته و این مهم بر دوش جامعه جهانی است تا مانع از تداوم این‌گونه عملکردهای غیرانسانی و بی‌رحمانه شود.

انتهای پیام

کد N535719