انصارالله یمن: طرف‌های وابسته به آمریکا و اسرائیل در انفجار صنعاء دست داشتند

شورای سیاسی جنبش انصارالله اعلام کرد که طرف‌های خارجی در حمله انتحاری‌ دست داشتند که تظاهرکنندگان معترض به مداخله‌های خارجی در یمن را در میدان التحریر در صنعا مورد هدف قرار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از سایت یمن پرس، شورای سیاسی انصارالله شاخه سیاسی حوثی‌ها در بیانیه‌ای اعلام کرد: این اقدامات خصمانه و غیرانسانی صورت قبیح کسانی را رسوا می‌سازد که اصرار مردم ما برای برخورداری از حق‌شان در اتخاذ تصمیمات سیاسی و حمایت از دستاوردهای انقلابی به آنها ضرر می‌رساند. این جنایت دلیل آشکاری بر اقدامات طرف‌هایی است که در پشت آن قرار دارند و با طرح صهیونیستی- آمریکایی در منطقه ارتباط دارند.

شورای سیاسی انصارالله همچنین از همگان خواست تا برای موفقیت‌آمیز بودن روند سیاسی تلاش کنند و هرچه سریع‌تر دولت جدید را تشکیل دهند.

در همین حال پایگاه اینترنتی بوابه الشروق گزارش داد که تعداد کشته‌شدگان دو حمله انتحاری جداگانه در صنعا و استان حضرمات در روز پنجشنبه به 77 تن افزایش یافته است و 47 تن در حمله انتحاری که حامیان حوثی‌ها را در صنعا هدف قرار داد کشته شدند. دست کم 30 سرباز یمنی نیز در انفجاری انتحاری که پایگاه نظامی در استان حضرمات در جنوب یمن را هدف قرار داد، کشته شدند و حدود 10 تن دیگرزخمی شدند.

از سوی دیگر سفیر آمریکا در صنعا به شدت کشتار تظاهرکنندگان در میدان التحریر در صنعا را محکوم کرد و گفت: افزایش اقدامات خصمانه علیه غیرنظامیان بی‌گناه باعث خواهد شد پیشرفتی که یمن از زمان انقلاب در سال 2011 به دست آورده است، از بین برده شود.

سفارتخانه آمریکا اعلام کرد: چالش‌هایی که یمن در حال حاضر با آن مواجه است، چالش‌های سیاسی است که باید از طریق راه‌حل‌های سیاسی حل و فصل شود. ما از همگان می‌خواهیم تا از اقدامات خشونت‌آمیز اجتناب کرده و به راهکارهای دموکراتیک متوسل شوند تا صدای آنان شنیده شود.

همزمان رومن نادال سخنگوی وزارت خارجه فرانسه حمله صورت گرفته در میدان التحریر را محکوم و اعلام کرد که پاریس به خانواده‌های این قربانیان و مردم یمن تسلیت می‌گوید.

توبیاس الوود یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه انگلیس این انفجار در میدان التحریر و ادامه حملات به نیروهای امنیتی را محکوم و تاکید کرد که انگلیس از روند انتقال سیاسی قدرت در یمن را محکوم می‌کند.

انتهای پیام

کد N535531