منتجب‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا:

رسانه‌ها اسلام واقعی را برای مردم دنیا تبیین کنند

اصلاح‌طلبان,اسلام,دين,داعش,خشونت

قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی با بیان این‌که «عده‌ای از سال‌ها قبل خشونت‌گرایی را در اسلام تئوریزه کرده‌اند» گفت: باید اسلام رحمانی توسط رسانه‌ها برای مسلمانان و غیرمسلمانان تبیین شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین رسول منتجب‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این‌که «دشمنان اسلام احساس کرده‌اند اسلام ناب و انقلابی که از خون شهدای کربلا سرچشمه گرفته هر روز در بین ملت‌ها گسترش پیدا می‌کند» اظهار کرد: به همین دلیل آنها به دنبال اسلام هراسی هستند تا مقابل این جریان مقاومت کنند.

وی در ادامه افزود: دشمنان احساس کردند که انقلاب اسلامی عاملی برای جذب مردم به سوی اسلام شده و ملت‌ها به سوی اسلام گرایش بیشتری پیدا کرده‌اند. از سویی استکبار نمی‌تواند با اسلام مستقیما مقابله کند زیرا اقداماتی مثل جسارت به پیامبر (ص) یا آتش زدن قرآن تأثیری در گرایش مردم به اسلام نداشته، پس آنها تلاش کردند چهره اسلام را زشت و وارونه جلوه دهند تا ملت‌ها از اسلام دلزده شوند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در همین راستا خاطرنشان کرد: دشمن برای دستیابی به این هدف خود به دنبال تئوریزه کردن خشونت در اسلام است. آنها بیان می‌کنند که خشونت در ذات اسلام وجود دارد و در کتاب‌ها و تریبون‌های مختلفی بر این مسأله تأکید کردند اما این تئوری باید جنبه عملی پیدا می‌کرد تا مردم خشونت را در میان مسلمانان ببینند. پس آنها به سراغ گروه‌های تروریستی مثل طالبان یا داعش رفتند تا از اسلام چهره خشنی نمایش دهند. با این حال همین طالبان بلای جان خود آنها شد.

منتجب نیا در ادامه با بیان این‌که «دشمنان اسلام داعش را در سوریه و عراق تجهیز و تقویت کردند» اظهار کرد: هدف آنها اسلام ستیزی و اسلام گریزی است. اما اقدامات داعش با روح اسلام مناسبت ندارد، زیرا اسلام یک دین رحمانی بوده و بر پایه اصول انسانی و موازین اخلاقی استوار است.

قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی در بخش دیگری از سخنان خود راه مقابله با این جریان‌های تندرو را بسط بحث‌های تئوریک دانست و اظهار کرد: در این راستا باید از ظرفیت رسانه‌ها استفاده کرد. اما متأسفانه برخی در داخل کشور از ده‌ها سال قبل آب به آسیاب دشمن ریختند و بحث خشونت و جهاد را در اسلام مطرح کردند در حالی که همه بزرگان دینی آن مباحث را رد کردند.

به گفته وی باید بحث‌های نظری در مورد اسلام حقیقی در جامعه رواج پیدا کند و به مسلمانان و غیرمسلمانان بیاموزیم که اسلام دین خشونت‌آمیزی نیست.

این فعال سیاسی در ادامه اظهار کرد: من سال 85 کتابی با نام "جمال شریعت" نوشته‌ام که اخیرا نیز این کتاب تجدید چاپ شده است. من در این کتاب چهره مهرانگیز اسلام را بیان کرده و ثابت کردم که نه تنها خشونت در اسلام وجود ندارد بلکه اسلام دین رأفت، رحمت و مهربانی است. این مفاهیم باید مورد بررسی قرار بگیرد اما رسانه‌های ما درباره این مفاهیم کار نکرده و به سراغ اندیشمندان اسلامی نمی‌روند.

منتجب نیا همچنین با تأکید بر این‌که «ما در عمل نباید اقدامی در راستای توطئه‌های دشمن انجام دهیم تا به خشونت طلبی، تندروی و افراطی‌گری متهم شویم» خاطرنشان کرد: این رفتارها که با عناوین حزب‌الله یا انصار انجام می‌گیرد فقط به دشمن کمک می‌کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در پایان با توصیه به گروه‌های حزب‌اللهی مبنی بر افزایش سطح تحمل خود در جامعه، خاطرنشان کرد: این گروه‌ها اگر اشتباهی در پوشش اسلامی در جامعه می‌بینند نباید به خشونت دست بزنند بلکه باید به دنبال فرهنگ سازی باشند تا دشمن از اقدامات آنها سوءاستفاده نکند. حزب‌اللهی‌ها اقدامی در جهت منافع دشمن انجام ندهند.

انتهای پیام

کد N535163