امیرعبداللهیان در نشست عراق و ائتلاف بین‌المللی علیه داعش:| 212336

هرگونه شیطنت برای تحول بنیادین در سوریه، تبعات سخت برای آمریکا و صهیونیست‌ها دارد

سیاست خارجی

نقطه تعارض ما با ترکیه این است که ترکیه می‌گوید بشار اسد باید برود ولی ما می‌گوییم که رفتن یا نرفتن بشار اسد با ما نیست بلکه به مردم سوریه ربط دارد. ما به آنها اعلام کردیم که باید بستری ایجاد شود تا آوارگان سوری به کشورمان بازگردند و بعد مردم اعلام نظر کنند.

معاون خاورمیانه و امور عربی وزارت امور خارجه تاکید کرد:

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسین امیرعبدالهیان در نشست «عراق و ائتلاف بین‌المللی علیه داعش» که عصر امروز در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه برگزار شد، در خصوص نگاه ایران به ائتلاف ضد داعش گفت: تحولاتی که در منطقه در حال رخ دادن دارای ویژگی‌هایی چون شتابزدگی، غیرقابل پیش‌بینی و سریع و خارج از کنترل همه بازیگران بودن، با چالش مواجه شدن بازیگران دولتی و فرامنطقه‌ای و موسسات و سازمان‌های بین‌المللی از سوی بازیگران غیردولتی و استفاده از تروریسم به عنوان ابراز آشکار از برخی کشورها برای پیشبرد اهداف دیپلماتیک‌شان را داراست.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی اجازه به بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی اجازه نخواهد داد تا با استفاده از ترویسم امنیت عراق و در نتیجه امنیت ملی ایران و منطقه با چالش مواجه شود، اظهار داشت: ما در گفت‌وگوی مستقیم و غیرمستقیمی که با بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای داشته‌ایم پیشنهاد کردیم که دو اقدام جدی در این باره انجام شود که اقدام فوری یعنی مبارزه با داعش همزمان با تکمیل روند سیاسی در عراق بود.

معاون خاورمیانه و امور عربی وزارت امور خارجه ادامه داد: پاسخی که به پیشنهادات‌مان دریافت کردیم این بود که ما با عجله‌ای برای مبارزه با داعش نداریم و منتظر تکمیل روند سیاسی در عراق هستیم. ما پس از دریافت این پاسخ با سرعت اقدام کردیم و هر اقدامی در راستای تعمیم امنیت ملی و منافع ملی خودمان و امنیت و ثبات عراق انجام دادیم تا تروریست‌ها حوزه را عوض کنند.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه ایران در آگاهی دادن کشورهای غربی و منطقه در خصوص خطرات تروریسم نقش داشته و دارد، تصریح کرد: معتقدیم کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای باید اقداماتی ملموس و روشن انجام بدهند اما این اقدامات باید در چارچوب قوانین و حقوق بین‌الملل صورت بگیرد اما در ائتلاف ضد داعش شاهد خروج از رویه‌ها و عرف بین‌الملل هستیم.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه در خصوص نگاه‌ها به ائتلاف ضد داعش خاطرنشان کرد: درباره این ائتلاف دو نگاه وجود دارد؛ نگاه خوش‌بینانه این است که آمریکا و غرب به فکر مبارزه یکی دو ساله با تروریسم در منطقه هستند و نگاه بدبینانه این است که آمریکا می‌خواهد راهبرد و سیاست خود را در منطقه در پوشش این اقدامات تکمیل کند و شواهد و کدهای ما نیز حاکی از این مسئله است.

وی با تاکید بر اینکه ما اقدام شکل گرفته را ائتلاف علیه داعش و تروریسم نمی‌دانیم، ابراز داشت: ما این اقدامات را، اقدامی یکجانبه، شتاب‌زده و برای مصرف داخلی در آمریکا ارزیابی می‌کنیم که شاخصه‌های ائتلاف جهانی را هم دارا نیست.

معاون خاورمیانه و امور عربی وزارت امور خارجه با اشاره به بیانیه کنفرانس پاریس عنوان کرد: در این بیانیه از سوریه اسمی نیامده است ولی طرح فریب در این باره اجرا شد چرا بیشتر عملیات‌های این ائتلاف در سوریه است و نگاه به تغییر نظام سوریه دارند.

امیرعبداللهیان با ابراز تردید جدی در مبارزه با تروریسم از سوی ائتلاف ضد داعش یادآور شد: این ائتلاف به دست بمباران مناطقی می‌زند که نیروهای تروریستی قبلا آنجا بوده‌اند و الان آنجا را ترک کرده‌اند و اینک جذب مردم و جامعه شده‌اند.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه افزود: ایران تلاش می‌کند تا با حفظ اصول، اقدامات آمریکا را کنترل کند تا خسارت‌ها را کاهش و وضعیت منطقه را سامان دهد.

وی با اشاره به بیداری عربی اضافه کرد: آمریکا تلاش کرد با وارد کردن بازیگران جدید، یک مهندسی معکوسی را در منطقه پس از بیداری اسلامی ایجاد کند. آنها یک انقلاب تصنعی با کمک برخی از جریانات داخلی در داخل سوریه ایجاد کردند تا محور مقاومت در منطقه از بین برود. برخی از متفکران و استراتژیست‌ها با بررسی تاثیرگذاری نفوذ و تاثیرگذاری ایران در منطقه به این نتیجه رسیدند که باید ابرازهایی درست کنند که داعش یکی از آنهاست.

معاون خاورمیانه و امور عربی وزارت امور خارجه در ادامه به نامه داعش به سفارتخانه‌های خارجی و سازمان‌های بین‌المللی پس از اشغال موصل اشاره کرد و افزود: داعش در آن نامه می‌گوید ما یک جریان انقلابی و نه تروریستی هستیم که برای نجات اهل سنت و با تغییر نظام سیاسی و احقاق حقوق اهل سنت هستیم که درخواست داریم از ما گزارش‌های مثبت و درستی ارائه کنید و اتباع شما نیز مورد حمله ما قرار نمی‌گیرند.

امیرعبداللهیان با اشاره به خاطرات هیلاری کیلنتون مبنی بر دیدارهایش با اعضای داعش، نقش کشورهای غربی در سازمان‌یابی و سازماندهی جریانات تروریستی را مورد تاکید قرار داد.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه در خصوص اختلافات ایران و ترکیه در مسئله سوریه گفت: نقطه تعارض ما با ترکیه این است که ترکیه می‌گوید بشار اسد باید برود ولی ما می‌گوییم که رفتن یا نرفتن بشار اسد با ما نیست بلکه به مردم سوریه ربط دارد. ما به آنها اعلام کردیم که باید بستری ایجاد شود تا آوارگان سوری به کشورمان بازگردند و بعد مردم اعلام نظر کنند.

وی با بیان اینکه نظر ما ریاست جمهوری مادام‌العمر بشار اسد نیست، اظهار داشت: ما اجازه هم نمی‌دهیم که دولت این کشور و محور مقاومت از طریق تروریست‌ها سرنگون شود.

معاون خاورمیانه و امور عربی وزارت امور خارجه تاکید کرد: هر گونه شیطنت و رفتار خاص به بهانه مبارزه با داعش از سوی ائتلاف که باعث تحول بنیادین در سوریه شود، تبعات سخت برای ائتلاف، آمریکا و صهیونیست‌ها دارد.

کد N535085