معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور:

نیروی انتظامی بیش از ظرفیت موجود خود تلاش می‌کند

سیاست داخلی

در یک نگاه کلی به موقعیت جغرافیایی کشور و مزاحمت‌ها و مشکلاتی که از بیرون در طول ده‌ها سال برای کشور ما ایجاد شده است، باید بگویم که وضعیت امنیت کشور در شرایط خوبی قرار دارد.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور گفت: نیروی انتظامی در حال حاضر حتی بیشتر از ظرفیت موجود خود تلاش می‌کند. نیروی انتظامی هم از نظر فکری، علمی و فنی و به لحاظ فیزیکی حداکثر توان خود را گذاشته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سردار ذوالفقاری در سومین گردهمایی بزرگ موسسات خدمات حفاظتی و مراقبتی طی سخنانی اظهار داشت: موضوع جرم و پیشگیری از جرم دغدغه‌های جوامع بشری کنونی است و بحث‌های بسیار زیادی نیز در این ارتباط صورت گرفته و بین حقوق‌دانان و جرم‌شناسان بحث‌ بسیار زیادی در این خصوص وجود دارد.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه مساله جرم یکی از موضوعات اساسی کشورها و حکومت‌هاست، افزود: در یک نگاه کلی به موقعیت جغرافیایی کشور و مزاحمت‌ها و مشکلاتی که از بیرون در طول ده‌ها سال برای کشور ما ایجاد شده است، باید بگویم که وضعیت امنیت کشور در شرایط خوبی قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: ما در سنوات گذشته در حوزه جرایم عمومی مانند سرقت شاهد افزایش قابل توجهی بوده‌ایم، اگرچه امسال به دلایل مختلف مخصوصا ایجاد قرارگاه سرقت، شاهد مهار رشد سرقت هستیم.

ذوالفقاری افزود: همچنین یک رابطه نسبی بین تورم و کنترل تورم و همچنین جرایم مربوط به سرقت مشاهده شده است.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور گفت: اگرچه وقوع جرم معلول صدها عامل اعم از فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، حقوقی، کارکردی و ساختاری است، اما به هر حال مردم انتظار دارند که در این رابطه اتفاق جدیدی بیفتد.

ذوالفقاری با اشاره به گسترش پدیده سکونت‌های غیررسمی، حاشیه‌نشینی و عدم توسعه متعادل خاطرنشان کرد: امروز مدیریت شهری کلان‌شهرها با توجه به گسترش مشکلات متحول و چند برابر سخت‌تر شده است.

وی با بیان اینکه نیروی انتظامی در حال حاضر حتی بیشتر از ظرفیت موجود خود تلاش می‌کند، گفت: نیروی انتظامی هم از نظر فکری، علمی و فنی و به لحاظ فیزیکی حداکثر توان خود را گذاشته است و امروز ما در نقطه‌ای قرار گرفته‌ایم که باید از همه ظرفیت‌های خود در جهت امنیت کشور استفاده کنیم.

وی گفت: آنچه امروز مدنظر ماست این است که باید از ظرفیت تمام سازمان‌ها و نهادها استفاده کنیم و ما این کار را آغاز کردیم؛ به این معنا که برای پیشگیری از جرایم وظیفه دقیق و کارشناسانه دستگاه‌های مختلف باید روشن شود.
وی در سخنان دیگری خاطرنشان کرد: در حوزه سرقت از منزل نیز ما با تکیه بر بخش اجتماعی صرف نمی‌توانیم مشکلات را حل کنیم و باید اقدامات پیشگیرانه‌ای وضع کنیم.

وی گفت: در بحث توجه به موارد تکنولوژیکی نیز باید تمام منازل، مغازه و کارگاه‌های اطراف شهر به طور سیستمی به مراکز پلیس وصل شوند تا اگر چنانچه در جایی دچار مشکل شدند، پلیس دقیقا بداند که باید کجا برود.

وی در خصوص بحث نگهبانان محله نیز خاطرنشان کرد: هر اندازه ارتباط بین نگهبانان و کلانتری‌ها تقویت شود در ارائه خدمات خوب، موثر خواهد بود.

کد N534764