داعش تا دو روز آینده به کرکوک حمله می‌کند

ایرنا نوشت:

منابع امنیتی و نظامی عراق اعلام کردند سازمان تروریستی تکفیری «داعش» طی دو روز آینده به شهر کرکوک حمله می کند.
به گزارش پایگاه خبری ' النشره ' به نقل از خبرگزاری آلمان، این منابع افزودند : تحرکات اخیر این سازمان در منطقه و همچنین اطلاعات رسیده از منابع موثق نشان می دهد این سازمان قصد حمله همه جانبه به این شهر را دارد .

بنا بر اعلام منابع عراقی ، داعش قرار است از سه محور به کرکوک حمله کند و به همین دلیل همه نیروهای خود را در شهرستان های ' الحویجه ' ، ' العباسی ' و ' الزاب ' بیرون کشیده و قرار است با تجهیزات نظامی این سازمان تروریستی که قرار است از شهر تکریت و شهرستان بیجی برسد ،به کرکوک حمله کند .

این منابع خاطر نشان کردند بنا بر اطلاعات نیروهای اطلاعاتی عراق داعش قصد دارد از سه محور منطقه ' الرشاد' به رهبری ' ابوعمر الشیشانی ' ( ابوعمر چچنی ) ، منطقه ملاعبدالله به فرماندهی ' ابوایوب الکردی ' و منطقه ' الملتقی ' به فرماندهی ' ابوحفص الجمیلی ' به کرکوک حمله کند .

کَرْکوکْ، شهری در عراق و مرکز استان کرکوک است.

این شهر در 250 کیلومتری شمال بغداد قرار گرفته و براساس آمار سال 2009 جمعیت آن 850،787 نفر است.

کرکوک یکی از غنی ترین شهرهای عراق است و 40٪ صادرات نفت عراق متعلق به این شهر است. شاید این عامل مهمترین دلیل کشتار و کوچ اجباری کردها به دست رژیم صدام از این شهر بود.

اصلی ترین چاه های نفت کرکوک به نام 'باباگرگر 'شهرت دارند. دیگر حوزه های نفتی مهم آن جمبور، بای حسن جنوبی و شمالی، آفانا، خباز، جبل بور و خرماله اند.

کرکوک در ابتدا شهری کرد نشین بود اما در دوره های مختلف حکومت عثمانی قبایل ترکمن نیز به این شهر کوچ داده شدند. کرکوک در منطقه گسترده ای دارای جمعیتی آمیخته از اقوام گوناگون واقع شده است و این منطقه در گذر سده بیستم شاهد تغییرات بزرگی در ترکیب قومی خود بوده است. هر سه قوم کرد، ترکمن های عراق، و عرب ها بر این شهر و منطقه ادعای ارضی دارند و هر سه گروه برای مدعای خود شواهد تاریخی ارائه می دهند.

پروژه عربی کردن این شهر مهم ترین پروژه عربی کردن در زمان صدام دیکتاتور سابق عراق بود.

از سوی دیگر منابع عراقی اعلام کردند بر اساس اطلاعات موجود ، داعش فرماندهی جنگ ها در جبهه های سوریه و عراق را به فرماندهان میانی سپرده و فرماندهان عالی رتبه خود را پنهان کرده است .

یک منبع آگاه عراقی در موصل نیز گفت : بیمارستان های شهر موصل اخیرا بیش از 100 نفر از زخمی ها و کشته های داعش را بستری یا به سردخانه های خود انتقال داده اند.

این منبع خاطر نشان کرد این افراد در در درگیری با نیروهای پیشمرگ کردستان در منطقه ' مشروع الجزیره ' کشته یا زخمی شده اند .

5252

کد N534674