پس از سخنرانی رهبر انصارالله؛

رایزنی‌ها برای معرفی گزینه جدید نخست‌وزیری در یمن آغاز شد

آفریقا و خاورمیانه

در پی سخنرانی شامگاه چهارشنبه رهبر جنبش انصارالله یمن در مخالفت با نخست وزیر جدید معرفی شده، منابع سعودی از آغاز رایزنی‌ها برای قانع کردن "احمد عوض بن مبارک" به کناره گیری از این سمت خبر می دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر،  "احمد عوض بن مبارک" نخست وزیر جدید یمن اخیرا توسط "عبدربه منصور هادی" رئیس جمهور این کشور برای تشکیل کابینه جدید معرفی شد.

شبکه العربیه دقایقی پیش در گزارشی از آغاز رایزنی ها برای قانع نمودن بن مبارک برای کناره گیری از این سمت خبر داد.

با وجود اینکه این شبکه خبری به علت اصلی آغاز این رایزنی ها اشاره نکرده اما به نظر می رسد سخنرانی شامگاه چهارشنبه "عبدالملک الحوثی" رهبر جنبش انصارالله در مخالفت با نخست وزیر معرفی شده، نقشی اساسی در آغاز این رایزنی ها داشته است.

رهبر جنبش انصار الله در این سخنرانی تلویزیونی با تشریح مواضع این جنبش درباره تحولات اخیر یمن، از انتخاب نخست وزیر جدید پس از دیدار رئیس جمهور این کشور با سفیر آمریکا ابراز شگفتی کرد. وی با اعلام مخالفت با معرفی "احمد عوض بن مبارک" به عنوان نخست وزیر جدید این کشور، انتخاب وی را از سوی سفرای خارجی و نه از طرف نمایندگان جریانهای سیاسی یمنی دانست.

رهبر انصارالله با انتقاد شدید از دخالتهای آشکار آمریکا در امور داخلی یمن، از رئیس جمهور این کشور خواست در این مسئله بر اساس مطالبات مردمی تصمیم گیری کند. وی تاکید کرد: ما این مسئله را قبول نمی‌کنیم که نخست وزیر جدید از سوی برخی سفارتخانه‌ها، تعیین شود.‬

وی تاکید کرد : مرحله کنونی نیازمند نخست وزیری است که مورد توافق همه جریانهایی باشد که توافق آشتی و مشارکت را در صنعا به امضا رساندند. رهبر جنبش انصارالله همچنین خواستار برگزاری تظاهرات گسترده در اعتراض به تعیین "احمد بن مبارک" به عنوان نخست وزیر جدید این کشور در صنعا شد.

به نظر می رسد رئیس جمهور یمن که در پی تحولات اخیر از میزان قدرت و پایگاه مردمی جنبش انصارالله در میان ملت این کشور آگاهی پیدا کرده، گزینه جدیدی را که مورد توافق تمامی جریانهای سیاسی این کشور باشد را به عنوان نخست وزیر معرفی کند.