انتقاد صلیب سرخ از بی توجهی طرف های درگیر اوکراین به امدادگران

آمریکا اروپا

کمیته بین المللی صلیب سرخ از بی توجهی طرف های درگیر اوکراین که به کشته شدن یکی از کارکنانش در دونتسک منجر شد، انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در کی یف، صلیب سرخ از مرگ "لوران دوپاسکیه" یکی از کارکنان خود در روز دوم اکتبر در دونتسک عمیقا ابراز تاسف کرد. این تبعه‌ سوئیسی که مدیر اداری دفتر این سازمان در شهر دونتسک بود بر اثر اصابت موشک در نزدیکی ساختمان دفتر سازمان کشته شد.

 در همین رابطه "دومینیک اشتیل‌هارت" رئیس عملیات کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ اظهار داشت: این حادثه‌ دلخراش به‌شدت برای ما تکان‌دهنده بود. می‌دانیم که امروز مصدومین غیرنظامی دیگری نیز در دونتسک بوده‌اند. بمباران تفکیک‌نشده‌مناطق مسکونی غیرقابل قبول و ناقض حقوق بین‌المللی بشردوستانه است.

دوپاسکیه از پنج سال پیش برای کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ کار می‌کرد و در این مدت در پاکستان، یمن، هائیتی، مصر و پاپوآ گینه نو خدمت کرده بود. او تنها شش هفته پیش کار خود را در اوکراین آغاز کرده بود. کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ هم‌اکنون حدود 20 کارمند در دونتسک دارد که شامل پنج کارمند خارجی با ملیت‌های گوناگون می‌شوند. تمام دیگر کارکنان این کمیته در امنیت هستند.

کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ از زمان آغاز بحران در سال جاری در اوکراین، با حمایت از بیمارستان‌ها، کمک به مردم آواره و آسیب‌پذیر و بازپیوند اعضای خانواده‌هایی که به‌علت درگیری از یکدیگر جدا افتاده‌اند، فعالیت می‌کند.