دریادار سیاری:

می‌توان با بهره‌بردن از سواحل مکران تا قطب جنوب دریانوردی کرد

سیاست داخلی

کشور ما از نظر موقعیت جغرافیایی خیلی ناب و مهم است به طوری که در تمامی نظریه های ژئوپلیتیک جهان، کشور ما جایگاه حساسی دارد و اثر گذاری ما در منطقه به خصوص بعد انقلاب بسیار تناثیرگذار شده است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: با بهره‌گیری از سواحل مکران به دلیل مشرف بودن به اقیانوس و دریاهای آزاد می‌توان تا قطب جنوب دریانوردی کرد.

به گزارش ایلنا، گروه اعزامی بنیاد شعر و ادبیات داستانی به سواحل خلیج فارس و مکران با دریادار سیاری در ستاد فرماندهی این نیرو دیدار کردند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در این دیدار با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران جزو160 کشور دنیاست که به دریا راه دارد، افزود: علی رغم این که در کشور ما حدود یک سوم یا 30 درصد مرز، دریایی و 70 درصد بقیه مرز زمینی و رودخانه ای است ولی حدود 93 درصد صادرات و واردات از مرز دریایی انجام می شود و از حدود 15 کشور همسایه با 12 کشور مرز دریایی داریم.

وی تصریح کرد: کشور ما از نظر موقعیت جغرافیایی خیلی ناب و مهم است به طوری که در تمامی نظریه های ژئوپلیتیک جهان، کشور ما جایگاه حساسی دارد و اثر گذاری ما در منطقه به خصوص بعد انقلاب بسیار تناثیرگذار شده است.

سیاری با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری افزود: منافع ما در دریا راهبردی و کلان است و باید برای بدست آوردن منابع آن تلاش کنیم که می توان در بحث استفاده از انرژی، مواد غذایی، تجارت دریایی، گردشگری و امنیت از آن به خوبی بهره برد.

وی در ادامه سواحل مکران را مهمترین سواحل برای استفاده از دریاهای آزاد و ثروت دریایی دانست و گفت: گذشته از اهمیت خلیج فارس و تنگه هرمز، با بهره گیری از سواحل مکران به دلیل مشرف بودن به اقیانوس و دریاهای آزاد می توان تا قطب جنوب دریانوردی کرد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه استعمار و استکبار سالیان زیادی ما را از دریا دور کردند و ما عقب ماندگی های زیادی در دریا داریم، اذعان داشت: کشور ما بهترین شرایط ساحل را دارد و ما می توانیم بهترین بنادر دنیا را داشته یاشیم.

وی همچنین در بحث دزدان دریایی گفت: دزدان دریایی اقتصاد کشورها را تحت تاثیر قرار داده اند که نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در برقراری امنیت به طور مستمر حضور فعال داشته است و اگر امروز می بینیم خبری از پدیده شوم دزدان دریایی نیست به دلیل حضور قاطع و قدرتمند نیروی دریایی است.

سیاری ادامه داد: پیشرفت سواحل مکران برای منطقه خاصی نیست و برای کشور و مردم است. اما همه این پیشرفت ها در سایه امنیت صورت می گیرد و نیاز به اقندار دریایی دارد که باید نیروی دریایی را محوریت امنیت در آب های آزاد بدانیم و همه به آن کمک کرده و همکاری لازم را با آن داشته باشیم.

وی تاکید کرد: فرهنگ سازی دریا و شناخت سواحل ایران باید از پایین ترین مقاطع تحصیلی آغاز شود. فرزندان ما باید به اهمیت دریا پی ببرند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در پایان خطاب به پژوهشگران و نویسندگان گفت: باید از هنر شما استفاده شود و شما قطعا در این کار موفق خواهید شد چون خواست مقام معظم رهبری است و باعث پیشرفت کشور عزیزمان ایران خواهد بود.

مهدی قزلی مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان نیز در ابتدای این جلسه گفت: مکران یک مکان استراتژیکی برای ایران است. اگر این سواحل را توسعه بدهیم می توانیم مبادلات خودمان را از مکران انجام دهیم و همچنین ارتباط تجاری و اقتصادی ما با دنیا آسانتر خواهد شد.

وی افزود: امیدوارم حضور نیروی دریایی ارتش در منطقه مکران و آبهای آزاد رسانه ای تر شود.

این جلسه با حضور و سخنرانی امیر دریادار سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، حجت الاسلام روشندل، ریاست اداره عقیدتی سیاسی ارتش، سیدمهرداد آل احمد ریس دفتر پژوهش های نظری و راهبردی ارتش جمهوری اسلامی، مهدی قزلی مدیر عامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی و فرهیختگان عرصه ادب و ادبیات و جبهه فرهنگی و با هدف گفتمان سازی و تولید ادبیات با عنوان مکران برگزار شد.

تدارک سفر برای آشنایی با سواحل مکران بنا به توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت آشناشدن مردم با این سواحل و فرهنگ سازی در میان جوانان فعالیت مشترک بین بنیاد شعر و ادبیات داستانی و نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی با هدف تالیف و تدوین کتاب هایی در قالب های مختلف ادبی و آثار پژوهشی شکل گرفت.

نویسندگان و پژوهشگران در برنامه خود دیدار از منطقه آزاد چابهار، دریانوردی، دیدار از جاسک، بندر عباس و جزیره قشم خواهند داشت.

کد N534198