اراکی:

خداوند نعمت وحدت را در میان امت اسلامی قرار داده است

مجمع تقريب,آيت‌الله اراكي,دبيركل مجمع تقريب مذاهب

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: اگر ما تابع ولایت الهی شویم و اگر ولایت خداوند ما را رهبری کند اختلاف محال است.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: اگر ما تابع ولایت الهی شویم و اگر ولایت خداوند ما را رهبری کند اختلاف محال است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله محسن اراکی طی سخنانی در همایش علمای شیعه و سنی که با عنوان"نقش علمای اسلام در شکل گیری امت واحده" با حضور بیش از ۳۰۰ تن از علمای شیعه و اهل سنت استان آذربایجان غربی در شهر ارومیه برگزار شد، اظهار کرد: اگر بخواهیم تاریخ بشر را ترسیم و تدوین کنیم به این نکته می‌رسیم که در جهان دو نوع ولایت وجود دارد یکی ولایت الهی و دیگری ولایت شیطان و کفر.

وی با بیان اینکه مجموعه‌های بشری با ولایت به هم می‌پیوندند، اظهار کرد: در جهان دو نوع ولایت وجود دارد اول ولایتی که مؤمنین را به هم پیوند می‌دهد که به آن ولایت الهی می‌گویند و دیگری ولایتی که اهل کفر را به هم پیوند می‌دهد که به آن ولایت شیطانی می‌گویند که این ولایت بی ریشه است.

اراکی افزود: ولایت الهی ولایتی است که با آسمان در ارتباط است ولایت الهی ولایت نور است اما ولایت اهل کفر و نفاق ولایت ظلمت و تاریکی است اگر نوری هم بر آنها بدرخشد سریعا از آن نور فرار می‌کنند و به ظلمت می‌روند. اساس ولایت اهل ایمان این است که دستور دهنده آنها خداوند است.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه هر رفتاری که انسان انتخاب می‌کند در انجام این رفتار از یک جا دستور می‌گیرد که منبع این دستور یا خدا است و یا هوای نفس، تأکید کرد: پیروی از خدا ولایت الهی را می‌سازد و پیروی از هوای نفس پیروی از ولایت شیطانی است.

وی در ادامه گفت: ساختاری برای حاکمیت الهی وجود دارد که این ساختار پیوندی را دراین جهان آفرینش به وجود می‌آورد که از آن به ولایت تعبیر می‌شود جهان بشر بدون حاکمیت نیست و هر انسانی پیرو حاکم و آمری است که این دستور دهنده یا خدا است و یا شیطان.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه خدواند متعال نعمت وحدت را در میان امت اسلامی قرار داده است، اظهار کرد: اگر ما تابع ولایت الهی شویم و اگر ولایت خداوند ما را رهبری کند اختلاف محال است جامعه‌ای که از یک منبع واحد دستور می‌گیرد چنین جامعه‌ای امت واحده است و امتی که امت واحده نباشد آن جامعه امت اسلامی نیست.

اراکی با بیان اینکه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از قرآن است، اظهار کرد: هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که تمام مواد قانون اساسی‌اش از قرآن باشد و آنچه امروز مبنای نظام ما است مورد اتفاق همه مذاهب اسلامی است.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب افزود: یکی از دلایل دشمنی با جمهوری اسلامی این است که همه مواد قانون اساسی آن بر اساس قرآن است.

وی با بیان اینکه دشمنان سعی می‌کنند بیشتر روی فتنه تفرقه سرمایه گذاری کنند، اظهار کرد: پیشتر رسول اکرم(ص) و قرآن کریم نسبت به فتنه تفرقه هشدار داده بودند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پایان تأکید کرد: ا‌ن‌شاءالله به زودی ریشه این فتنه و گروههای تکفیری از جهان اسلام برچیده شود و امت اسلامی به وحدت واقعی مورد نظر برسد.

انتهای پیام

کد N534137