دبیر کل جامعه اصناف و بازار در گفت‌و‌گو با ایلنا:

نگران بازگشت تندرو‌ها با اتکا به قدرت مالی‌ ناشی از فسادشان هستیم

سیاست داخلی,احمدی نژاد,جبهه پایداری,اصولگرایان,رانت هفت هزار میلیاردی

توصیه می‌كنم مصباح یزدی هیچ‌گاه وارد سیاست نشود و کار علمی خود را ادامه بدهد/باید منتظر روشن شدن مفاسد بعدی هم باشیم/اگر مسئولان دلسوز قوه قضاییه هرچه زود‌تر با تمام خاطیان و مجرمان این فسادهای اقتصادی برخورد قاطع نکنند مطمئنا امکان بازگشت مجدد این افراد به عرصه قد‌رت دور از ذهن نخواهد بود.

دبیر کل جامعه اصناف و بازار، درباره احتمال بازگشت اصولگرایان تندرو به عرصه قدرت گفت: احساس خطر و نگرانی اصولگرایان این است عده‌ای كه در هشت سال گذشته سوء استفاده‌های مالی گسترده‌ای صورت داده‌اند با استفاده از قدرت مالی خود دوباره به عرصه قدرت بازگردند. البته این مساله تا حدود زیادی به مسئولان محترم قوه قضاییه بازمی‌گردد که تا چه اندازه می‌خواهند با این سوء استفاده‌های مالی صورت گرفته برخورد کنند.

احمد کریمی اصفهانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به جلسه وحدت اصولگرایی که شنبه آینده برگزار می‌شود، گفت: برای این جلسه همه دعوت هستند بالاخره لازم است تا دعوت از همه انجام بشود البته دعوت‌ها به صورت تشکلی و حقوقی صورت نگرفته و ماهیت شخصی و حقیقی دارد.

دبیر کل جامعه اصناف بازار با اشاره به تلاش برخی برای محوریت مصباح یزدی برای وحدت اصولگرایان گفت: مصباح یزدی در حدی نیست که بتواند محور وحدت اصولگرایان باشد. او در گذشته نشان داده که نمی‌تواند یک تصمیم واحد بگیرد توصیه من این است که مصباح یزدی هیچ‌گاه وارد سیاست نشود و کار علمی خود را ادامه بدهد چرا که در این صورت موفق‌تر خواهد بود.

وی با تاکید براینکه مصباح یزدی با اظهارات خود نشان داده که اقتداری در سیاست ندارد گفت: همایشی که ۱۹ مهر ماه برگزار می‌شود ارتباطی به محوریت مصباح یزدی برای وحدت اصولگرایان ندارد او هم مثل برخی دیگر تنها یکی از سخنرانان این مراسم است.

کریمی اصفهانی در پاسخ به این سوال که آیا مصباح یزدی می‌تواند در خلاء فیزیکی مهدوی کنی جای او را پرکند گفت: خیر، ‌قابلیت‌های این دو هرگز با یکدیگر قابل مقایسه نیست در جریان اصولگرا محوریت با فرد نیست بلکه خرد جمعی حاکم است و رهبری جریان اصولگرایان را جامعتین برعهده دارد.

وی درباره نحوه انتخاب آیت الله مصباح یزدی به عنوان سخنران جلسه وحدت اصولگرایان، توضیح داد: این چنین نیست که برای دعوت یا انتخاب سخنران نظر تک تک افراد پرسیده شود. در واقع از آنجایی که جمع درباره انتخاب سخنران تصمیم گرفته است نیاز به‌ این نیست که تمام افراد نظر بدهند و همه با انتخاب سخنران موافقت کنند. کمااینکه وقتی قرار است مصوبه‌ای در یک مجموعه چون مجلس به تصویب برسد آرای مجموع ملاک قرار می‌گیرد و رای مخالف یک فرد ملاک قرار نمی‌گیرد.

این فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به ادعای برخی اصولگرایان و رسانه‌های نزدیک به این جریان مبنی بر اینكه برگزاری جلسه وحدت اصولگرایان در نتیجه ائتلاف یا وحدت بین اصولگرایان است، تاکید کرد: صحبت از وحدت یا ائتلاف نیست بلکه هدف از این جلسه نوعی گردهمایی و همنشینی است که هرچه تعدد آن بیشتر شود امکان همگرایی بین جریان‌های همراستا را تقویت می‌کند.

کریمی اصفهانی ادامه داد: هنوز بحثی حول ائتلاف یا وحدت صورت نگرفته است چون اگر بنا باشد چنین اتفاقی صورت بگیرد باید لیست برای انتخابات باشد تا بتوان حول آن ائتلاف کرد. بنابراین هرکه ادعایی مبنی بر ائتلاف یا وحدت برای انتخابات آینده مجلس داشته، خلاف است و صحت ندارد.

دبیر کل جامعه اصناف و بازار در پاسخ به این سوال که اصولگرایان میانه رو ائتلاف با برخی جریان‌ها را پرهیز از تکرار رفتار گذشته خودشان و پایبندی بر اصول و چارچوب اصولگرایی عنوان کرده‌اند، تاکید کرد: مسلما اگر در آینده بنا باشد ائتلاف یا وحدت با این دسته از جریان‌های اصولگرایی صورت بگیرد به گذشته آن‌ها توجه خواهیم کرد و این طبیعی است که انسان در تصمیمات آتی از گذشته خود عبرت بگیرد.

وی تصریح کرد: با کسانی که در گذشته مرتکب تندروی و عدول از خط و مرز اصولگرایی و اسلام شدند همچنین کسانی که مانند احمدی نژادی‌ها اصلا خودشان را اصولگرا ندانسته تا نشان دهند که معتقد به خرد جمعی نیستند و فردمحور - ولو آن فرد دیکتاتور مآب باشد- هستند، نمی‌توان ائتلاف کرد.

کریمی اصفهانی با اشاره به خاستگاه و منش سیاسی احمدی نژادی‌ها گفت: دیدگاه آنان متکی به خرد جمعی نیست و اساسا اعتقادی به آن ندارند. البته این یک تفکر است که عده‌ای بخواهند فرد محور پیش بروند حتی اگر آن فرد رفتار دیکتاتوری داشته باشد. چنین تفکر و منش با اصولگرایی ناب مغایر است.

دبیر کل جامعه اصناف و بازار در پاسخ به این سوال که آیا اصولگرایان برنامه خاصی برای رقابت با اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس دهم دارند، افزود: مسلما هرگروهی برای خودش برنامه‌ای دارد. البته باید فراموش کرد که مشکلات درونی اصلاح طلبان کمتر از اصولگرایان برای رسیدن به وحدت نیست. در اصولگرایی مساله سهم خواهی اصلا مهم نیست چون اگر بنا باشد یک اصولگرا چنین ادعایی برای وحدت داشته باشد دیگر اصولگرا نخواهد بود.

وی ادامه داد: این در حالی است که در جریان اصلاح طلبی چنین چیزی بیشتر به چشم می‌خورد. لذا ما نگران رقابت با اصلاح طلبان نیستیم. تا زمانی که ولایت فقیه حاکم است دلیلی ندارد که نگران رقابت با اصلاح طلبان باشیم. علت آنکه انقلاب اسلامی از ابتدا تا کنون برخلاف سایر کشورهای جهان هنوز ماندگار، مستقر و مقتدر به راه خود ادامه می‌دهد و مردم نیز روی آن ایستادگی کرده به آن اعتقاد دارد، ولایت فقیه است. بنابراین ما نباید نگران هیچ گونه رقابتی باشیم.

کریمی اصفهانی در ادامه از سیاست‌های اشتباه و مغایر دولت احمدی‌نژاد با اصول انقلاب اسلامی و ولایت فقیه انتقاد کرد و گفت: راز ماندگاری انقلاب اسلامی مضاف بر اصل ولایت فقیه ایستادگی بر اصول و ارکان اسلام است. حالا یک دولتی مثل دولت آقای احمدی‌نژاد که معلوم نیست با چه اصولی با دنیا سر جنگ دارد سیاستش با اصول انقلاب اسلامی مغایرت دارد چراکه اسلام دین جنگ نیست و ما بنای جنگ نداریم. هنوز برای خیلی‌ها جای سوال دارد که چه لزومی داشت آقای احمدی‌نژاد مسائلی تمام شده چون هولوکاست را در دنیا مطرح کند که هیچ نتیجه‌ای جز روی کار آمدن دوباره اسرائیل نداشت. جمهوری اسلامی منطق و روش خودش را مقابله با استکبار دارد که این رفتار لزوما به معنای جنگ با دنیا نیست.

کریمی اصفهانی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود مشخصا جریان پایداری و طیف نزدیک به آقای احمدی‌نژاد درصدد بازگشت به قدرت هستند و این مسیر را منوط به ائتلاف یا وحدت با اصولگرایان می‌دانند، تاکید کرد: آنچه مسلم است اصولگرایان با دو گروه نمی‌توانند ائتلاف کنند. اول آن دسته‌ای که با تندروی‌ها از مرز اسلام و انقلاب اسلامی عبور کردند. دوم آن دسته از کسانی که خود را اصلا اصولگرا نمی‌دانستند.

دبیر کل جامعه اصناف و بازار در ادامه هشدار داد: احساس خطر و نگرانی اصولگرایان این است عده‌ای كه در هشت سال گذشته سوء استفاده‌های مالی گسترده‌ای صورت داده‌اند با استفاده از قدرت مالی خود بازگردند. البته این مساله تا حدود زیادی به مسئولان محترم قوه قضایی بازمی گردد که تا چه اندازه می‌خواهند با این سوء استفاده‌های مالی صورت گرفته برخورد کنند.

این فعال سیاسی اصولگرا تاکید کرد: مثلا چندی پیش کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خبر از رانت هفت هزار میلیارد تومانی بین بانک مرکزی و چند صرافی داد. البته در دولت نهم و دهم آنقدر فسادهای مالی زیاد است که ارقام هرچند بزرگ و نجومی برای مردم عادی شده است. هر روز نیز پرونده‌های دیگری از این فساد‌ها برملا می‌شود که تامل برانگیز و تاسف بار است.

کریمی اصفهانی در ادامه خطاب به مسئولان دستگاه قضایی گفت: اگر مسئولان دلسوز قوه قضاییه هرچه زود‌تر با تمام خاطیان و مجرمان این فسادهای اقتصادی برخورد قاطع نکنند مطمئنا امکان بازگشت مجدد این افراد به عرصه قد‌رت دور از ذهن نخواهد بود ولی اگر این رسیدگی با تاخیر روبرو شود یا به هر نحوی صورت نگیرد باعث می‌شود تا بد‌ها جسور و خوب‌ها محصور شوند.

وی افزود: ما در دولتی که درشعارهای خود عنوان می‌کرد اجازه نمی‌دهیم سر سوزنی بی‌عدالتی صورت گیرد شاهد بودیم که بیشترین سوء استفاده‌ها در تاریخ ایران شد و بایدمنتظر روشن شدن مفاسد بعدی هم باشیم چرا که قوه قضاییه به شکل شفاف متخلفان را مجازات نکرد وقتی نظام تنبیه و تشویق نباشد خوب‌ها از کار خود مایوس می‌شوند و متخلفان کارهای اشتباه خود را بیشتر می‌کنند.

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به اینکه میزان تخلفات صورت گرفته مهم نیست گفت: مسئله مهم این است که آن‌ها با این پول‌ها برنامه ریزی می‌کنند تا در آینده به قدرت بازگردند به گونه‌ای که این روز‌ها شاهد هستیم یکی از مشاوران احمدی‌نژاد مدعی شده که اگر اصلاح طلبان در انتخابات حاضر شوند اصولگرایان باید گرد احمدی‌نژاد به وحدت برسند جالب این است که خود احمدی‌نژاد اعتقاد نداردکه یک فرد اصولگرا است.

کریمی اصفهانی در خصوص مسئله ضیافت شام احمدی‌نژاد با اعضای جبهه پایداری مدعی شد: مسلم است که با این پولهایی که مورد تخلف قرار گرفت احمدی نژاد می‌تواند برای کل کشور ضیافت بدهد و خیلی‌ها را به شیوه خود قانع کند تا برای برگشت او به قدرت کمک کنند و این خیلی خطرناک است. هر قدر دستگاه قضا در مورد تخلفات احمدی‌نژاد تعلل کند باید منتظر معضلات عدیده‌تری برای نظام باشیم.

کد N534012