«باران غدیر» به مشهد می‌رسد

رییس حوزه هنری خراسان رضوی گفت: همایش بین‌المللی «باران غدیر» در روزهای 17 و 18 مهرماه در مشهد برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، سیدجواد رفائی که صبح امروز در نشست خبری تشریح برنامه‌های پنجمین همایش بین‌المللی باران غدیر در مشهد، در محل حوزه هنری خراسان رضوی سخن می‌گفت، در ادامه اظهار کرد: همایش باران غدیر از روز سه‌شنبه 15مهرماه در تهران آغاز شده است و فردا میهمانان این همایش به شهرهای مشهد و شیراز خواهند رفت.

وی افزود: میهمانان این همایش در مشهد جورج شکور از لبنان، دارا نجاتو از تاجیکستان، رحمت نذری از تاجیکستان، احسان اکبر از پاکستان، سیداعجاز علی‌رحمانی از پاکستان، متین صدیقی از هندوستان، لیندا غدار از لبنان و سید شعاع فاخر از ایران خواهند بود که همه این افراد به جز خانم غدار که محقق هستند از شاعران اهل بیت(ع) به شمار می‌روند.

رفائی تصریح کرد: جلسه عمومی این همایش در مشهد ساعت 12:30 پنج‌شنبه 17مهرماه در محل تالار نور اداره کل اوقاف و امورخیریه خراسان رضوی برگزار خواهد شد که در این جلسه جمعی از نخبگان حضور خواهند داشت.

رییس حوزه هنری خراسان رضوی افزود: پس از مراسم اولیه میهمانان این همایش در چند حسینیه و مسجد مشهد به سخنرانی و شعرخوانی خواهند پرداخت.

وی خاطر نشان کرد: هدف اصلی برگزاری این همایش تجلیل از شاعران و سخنوران غیر شیعی یا غیر مسلمان است که در مورد حضرت علی(ع) و یا عید سعید غدیر خم به زبان‌های خودشان شعر گفته یا به سخنرانی پرداخته‌اند.

رفائی با بیان اینکه این پنجمین دوره از برگزاری همایش بین‌المللی باران غدیر در ایران است، گفت: از دوره سوم ما شاهد حضور این همایش در مشهد هستیم که خوشبختانه با استقبال بسیار خوب شرکت‌کنندگان در همایش و همچنین مردم مواجه شده است.

رییس حوزه هنری خراسان رضوی در ادامه عنوان کرد: ما در طی این دوران تلاش کرده‌ایم که شرکت‌کنندگان در همایش را به میان مردم ببریم و در بین آنها قرار دهیم تا از این طریق بتوانیم ارتباط خوبی را برقرار کنیم و باعث ارتباط هرچه بیشتر تشییع با سایر مذاهب و فرق بشویم.

وی خاطرنشان کرد: در جهت افزایش کیفیت این همایش ما تلاش کرده‌ایم که هر ساله افراد جدیدی را در قالب این همایش به مشهد بیاوریم تا بتوانیم این تنوع را داشته باشیم و به همین جهت امسال نیز جز یک نفر سایر شرکت‌کنندگان جدید هستند و برای اولین بار در این همایش شرکت می‌کنند.

رفائی گفت: افراد شرکت‌کننده در این همایش کسانی هستند که توانسته‌اند فعالیت‌های برجسته‌ای در زمینه موضوع همایش انجام دهند به نحوی که مورد توجه رایزنی‌های فرهنگی ایران در سایر کشورها قرار گرفته و با هماهنگی‌هایی که این رایزنی‌ها انجام داده‌اند برای حضور در این همایش در نظر گرفته شده‌اند.

رییس حوزه هنری خراسان رضوی در ادامه اظهار کرد: برای جلسه این شعرا و اندیشمندان با نخبگان ایرانی در مشهد از تمامی مدیران و مسئولین فرهنگی استان همچنین فعالان فرهنگی،‌علما، فقها و اندیشمندان حوزه و دانشگاه دعوت به عمل آورده‌ایم و از جمله شعرای برجسته‌ای مانند استاد اکبرزاده، شفق و قزوه نیز در این همایش حضور خواهند یافت.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمدشعاع فاخر دانشمند، فقیه، خطیب، شاعر، ادیب و پژوهشگر ایرانی متولد خرمشهر است که مقالات و کتاب‌های زیادی را در زمینه فرهنگ اهل بیت(ع) و تقریب مذاهب انجام داده است.

رفائی تصریح کرد: رحمت نذری دیگر میهمان این همایش متولد ختلان جمهوری تاجیکستان است که اشعار زیادی را در زمینه اهل بیت(ع) و به خصوص حضرت علی(ع) سروده است وی همچنین در سال 203 به عنوان شاعر مردمی تاجیکستان انتخاب شده است.

رییس حوزه هنری خراسان رضوی گفت: دارانجات شاعر و محقق تاجیک است که در استان خجند این کشور به دنیا آمده که در سال 2010 برنده جایزه دولتی رودکی شده است. وی کتابی به عنوان همای رحمت در خصوص زندگی و افکار امیرالمومنین(ع) دارد که بسیار تاثیرگذار است.

رفائی خاطرنشان کرد: متین‌الدین صدیقی دیگر میهمان این همایش در مشهد است که فعالیت‌های فرهنگی زیادی را با محوریت غدیر و امیرالمومنین(ع) در هندوستان انجام داده است.

رییس حوزه هنری خراسان رضوی گفت: اعجاز رحمانی شاعر و نویسنده پاکستانی است که اشعار زیادی را در زمینه اهل بیت(ع) داشته که از جمله آنها می‌توان به کلیات مناقب اهل بیت(ع) که بیش از 1000 صفحه است اشاره کرد.

او افزود: دکتر احسان اکبر شاعر و نویسنده پاکستانی است که برنده چندین جایزه ملی و بین‌المللی به شمار می‌رود و درباره تاریخ پیامبر و اهل بیت(ع) مقالات بسیاری را به رشته تحریر درآورده است.

رفائی افزود: جورج شکور در سال 1935 در جبل لبنان به دنیا آمد و در سال 2001 کتاب حماسه حسین و در سال 2007 حماسه امام علی(ع) را به چاپ رسانده که از جمله آثار مهم و تاثیرگذار او به شمار می‌روند.

انتهای پیام

کد N533894