رئیس‌جمهوری کنیا مواجه با اتهام نسل‌کشی

رئیس‌جمهوری کنیا امروز (چهارشنبه) برای شرکت در جلسه‌ای درخصوص کیفرخواستی که علیه وی به اتهام جنایت علیه بشریت و نسل کشی تنظیم شده، به دادگاه بین‌المللی کیفری در لاهه رفت؛ اقدامی که باعث می‌شود که وی نخستین رهبری باشد که در دادگاه بین‌المللی حضور پیدا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، چندین تن از حامیان اوهورو کنیاتا، رئیس‌جمهوری کنیا در مقابل دادگاه بین‌المللی کیفری در لاهه منتظر مانده و بعد همزمان با رسیدن رئیس‌جمهورشان شعار سر دادند. متحدان وی خواستار به تعویق افتادن این جلسه دادگاه شده تا کنیاتا بتواند بر تهدیدهای نظامی در شرق آفریقا تمرکز کند.

دادستان‌ها مقامات کنیا را به امتناع از ارائه گزارش‌های بانکی و تلفنی متهم کرده‌اند که باعث شده‌ جریان پرونده علیه رئیس‌جمهوری کنیا که به رهبری موج خشونت‌ها پس از انتخابات سال 2007 میلادی در کنیا متهم است، با مانع مواجه شود.

قضات این پرونده امروز به درخواست دادستان‌ها برای به تعویق درآوردن جلسه این محاکمه رسیدگی کرده و به ادعای عدم همکاری کنیا با کشورهای عضو دادگاه بین‌المللی کیفری اشاره کرده‌اند؛ اقدامی که می‌تواند منجر به تصمیم‌گیری درباره اعمال تحریم‌ها شود.

کنیاتا و متحدان منطقه‌ای‌اش هشدار داده‌اند که این محاکمه خطر بی‌ثباتی منطقه‌ای را که با تهدید شبه‌نظامیان سومالی مواجه است، افزایش می‌دهد.

محبوب معلم، رئیس سازمان اختیارات بین دولتی در خصوص تحولات منطقه‌ای که برای این جلسه در لاهه حضور داشت، گفت: الان زمان تضعیف کشور و منطقه با برکناری رئیس‌جمهور نیست.

این پرونده آزمون مهمی برای دادگاه بین‌المللی کیفری محسوب می‌شود که از زمان تأسیسش در 11 سال پیش تنها دو محکومیت را تضمین کرده است.

کنیاتا تمامی اتهامات وارده علیه خود را رد کرده است.

انتهای پیام

کد N533606