در اعتراض به ترکیه،

رییس‌جمهور قبرس یونانی‌نشین گفت‌وگو‌های اتحاد را به حالت تعلیق درآورد

تركيه,قبرس

رییس‌جمهور قبرس یونانی‌نشین در واکنش به برنامه دولت ترکیه برای اکتشاف نفت و گاز در آب‌هایی که پیشتر دولت قبرس در آن اقدام به حفاری کرده بود، گفت‌وگوهای اتحاد این جزیره دو قومی را به حالت تعلیق درآورد.

رییس‌جمهور قبرس یونانی‌نشین در واکنش به برنامه دولت ترکیه برای اکتشاف نفت و گاز در آب‌هایی که پیشتر دولت قبرس در آن اقدام به حفاری کرده بود، گفت‌وگوهای اتحاد این جزیره دو قومی را به حالت تعلیق درآورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیکوس کریستودولیدس، سخنگوی دولت قبرس اعلام کرد، این تصمیم نتیجه چیزی است که وی آن را "اقدامات تحریک‌آمیز و متجاوزانه ترکیه" خواند که حق حکومت قبرس و قوانین بین‌المللی را نقض کرده است.

سخنگوی دولت قبرس در ادامه ضمن محکوم کردن ترکیه به علت بر هم زدن ثبات منطقه اظهار کرد، قبرس به حفاری خود ادامه می‌دهد.

نیکوس آناستازیادس، رئیس‌جمهوری قبرس یونانی نشین این تصمیم را پس از مشورت با رهبران احزاب که در حال بررسی اعتراض علیه اقدامات ترکیه در مجامع بین‌المللی هستند، اتخاذ کرد.

همچنین سازمان ملل تأیید کرد، دیدار بین آناستازیادس و درویش اراوغلو،‌ رئیس‌جمهور قبرس ترک‌نشین، که برای پنجشنبه برنامه‌ریزی شده بود، لغو شده است. با این حال، اسپن بارت اید، نماینده سازمان ملل قصد دارد تا با این رهبران به صورت جداگانه دیدار و با آنها درباره «عوامل پیشرفت» در مذاکرات گفت‌وگو کند.

سخنگوی دولت قبرس اما اعلام نکرد که گفت‌وگوها ممکن است از چه زمانی از سر گرفته شوند.

در همین حال اراوغلو با اعلام این نکته که تعلیق گفت‌وگوها نشان داد قبرس یونانی در روند ایجاد توافق صلح «راسخ» نیست، این اقدام را محکوم کرد.

آناستازیادس همچنین در بیانیه اعلام کرد از تعلیق این گفت‌وگوها متأسف است اما "اقدامات خرابکارانه ترکیه و مواضع اراوغلو" انتخاب دیگری برای او نگذاشته است.

وی مجددا تصریح کرد، دو قسمت ترک‌نشین و یونانی قبرس به عنوان یک کشور واحد باید از ظرفیت‌های گاز به صورت مشترک بهره‌مند شوند.

در همین حال ترکیه اعلام کرد، کشتی تحقیقاتی این کشور در حال اکتشاف نفت و گاز در ساحل جنوبی قبرس است؛ جایی که شرکت‌های ائتلافی متشکل از شرکت ایتالیایی «انی» و شرکت کره‌جنوبی «کوگاس» مشغول به حفاری هستند.

این دولت همچنین دو کشتی جنگی را برای نظارت بر سکوهای نفتی این منطقه فرستاده است.

وزارت خارجه یونان همچنین عنوان کرد، این نهاد به اقدامات ترکیه اعتراض خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N533193