لئون پانه‌تا: خط قرمز اوباما درباره سوریه اعتبار آمریکا را خدشه‌دار کرد

سوريه,آمريكا

وزیر دفاع سابق آمریکا معتقد است: باراک اوباما با ترسیم "خط قرمز" برای استفاده سوریه از تسلیحات شیمیایی و پس از آن ناکامی در حمایت از سخنانش با اقدام نظامی، اعتبار آمریکا را خدشه‌دار کرد.

وزیر دفاع سابق آمریکا معتقد است: باراک اوباما با ترسیم "خط قرمز" برای استفاده سوریه از تسلیحات شیمیایی و پس از آن ناکامی در حمایت از سخنانش با اقدام نظامی، اعتبار آمریکا را خدشه‌دار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لئون پانه‌تا، وزیر دفاع سابق آمریکا در مصاحبه با یاهو نیوز گفت: این اقدام باراک اوباما (رئیس جمهوری آمریکا) زیان آور بود.

وی در ادامه سخنانش همچنین از برنامه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) برای جمع آوری اطلاعات درباره اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده از طریق برنامه واکسیناسیون دفاع کرد.

وی همچنین گفت که روسای جمهور آتی آمریکا ممکن است در آینده مجبور شوند تا بار دیگر از تکنیک‌های بازجویی که عمدتا شکنجه محسوب می‌شوند برای جمع آوری اطلاعات استفاده کنند.

وزیر سابق کابینه اوباما گفت: اینکه اوباما برای بشار اسد خط قرمز تعیین کرد و آن‌ها را به حمله نظامی تهدید کرد، اقدام درستی بود اما پس از مطرح شدن این موضوع بحث اعتبار و وجهه آمریکا به میان آمد. زمانی که برای واشنگتن ثابت شد که اسد از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده و موجب مرگ 1400 تن شده است، باید روی حرف‌هایش می‌ایستاد و همان کاری را انجام می‌داد که یک فرمانده کل قوا باید انجام دهد.

وی افزود: اما اوباما عقب نشینی کرد و پس از آن نه تنها پیام درهمی به اسد ارسال کرد، بلکه این اقدام پیام مبهمی به مردم سوریه وجهان بود. اعتبار آمریکا به این است که پای عمل حرفی که زده است بایستد.

پانه تا همچنین درباره ابوبکر البغدادی، سرکرده داعش که زمانی زندانی آمریکایی‌ها در عراق بود و آزاد شد گفت: در آن زمان زندانیان زیادی وجود داشتند اما زمانی که بحث یک زندانی مهم پیش می‌آید، شما نباید هرگز آن را از تیررس نگاه خود دور کنید چرا که چنین افرادی تک رو هستند و هر کاری بخواهند علیه آمریکا انجام می‌دهند.

در ادامه این مصاحبه پانه تا گفت که زمانی که وی در سمت وزارت دفاع آمریکا پذیرفت که با تحقیقات سنا درباره روش‌های بازجویی سنا همکاری کند، مورد بدگویی رئیس دفتر اوباما قرار گرفته است.

انتهای پیام

کد N533191