مخالفت حوثی‌ها با نخست‌وزیری "بن مبارک" / حمله القاعده در استان البیضاء یمن

القاعده,نخست‌وزير,يمن

حوثی‌ها مخالفت خود را با مکلف شدن احمد عوض بن مبارک برای تصدی پست نخست وزیری یمن نپذیرفته و اعلام کردند که این تصمیم تصمیم رئیس جمهور یمن پس از اعمال فشارهای آمریکا صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، محمد بخیتی، عضو شورای سیاسی گروه انصار الله یمن (حوثی‌ها) اعلام کرد که مکلف کردن احمد عوض بن مبارک برای تصدی پست نخست وزیری یمن با اراده آمریکا صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: حوثی‌ها بن مبارک را برای تصدی این پست نمی‌پذیرند چرا که وی از شایستگی کافی برخوردار نیست و همچنین مدیر دفتر عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن است و باید به این مساله توجه داشت که رئیس جمهور بخشی از گروه‌های سیاسی کنونی به شمار می‌آید.

در همین راستا ضیف‌الله الشامی، از رهبران حوثی‌ها اعلام کرد که قرار است در واکنش به انتخاب بن مبارک برای تصدی پست نخست وزیری یمن اعتراضات انقلابی از سر گرفته شود.

پیشتر حزب کنگره ملی یمن که علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق این کشور هدایت آن را برعهده دارد مخالفت خود را با مکلف کردن بن مبارک اعلام کرده بود.

این حزب اعلام کرد که انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر کشور از استان‌های جنوبی باعث خواهد شد که سایر استان‌ها که ساکنان بسیاری دارند از این اقدام ناراضی باشند.

پیشتر رئیس جمهوری یمن مدیر دفتر خود را برای تصدی پست نخست وزیری مکلف کرد.

خبرگزاری رسمی یمن نیز گزارش داد که این انتخاب براساس توافق صلح و شراکتی صورت گرفته است که طرف‌های سیاسی چند هفته قبل و در پی نشست رئیس جمهور با مشاوران خود از جمله نماینده حوثی‌ها آن را امضا کردند.

از سوی دیگر، گروه انصار الشریعه که وابسته به القاعده است، دست به حمله گسترده به مقرهای نظامی و امنیتی در استان البیضاء در مرکز یمن زد.

این گروه در بیانیه‌ای اعلام کرد که افراد آن صبح امروز (چهارشنبه) دست به حمله‌ای علیه اردوگاه نیروهای امنیتی ویژه در شهر البیضاء زدند که این حمله از طریق خودروی بمب گذاری شده‌ای صورت گرفت که یک عامل انتحاری به نام ابو دجانه لحجی سوار آن بود.

انصار الشریعه همچنین اعلام کرد که افراد مسلح این گروه تروریستی به مقرهای نیروهای امنیت عمومی و نیروهای کمک رسان و یک مجتمع دولتی و دو ایست بازرسی الزاهر و عزه حمله کردند و درگیری‌هایی در این پایگاه‌ها صورت گرفت.

این گروه اعلام کرد که این حملات به کشته و زخمی شدن چندین سرباز انجامید اما این گروه تلفات اعضای خود را اعلام نکرد و صرفا به کشته شدن راننده خودروی بمب گذاری شده اشاره کرد.

این گروه حملات خود را این گونه توجیه کرد که این حملات در واکنش به تلاش‌ها برای تحویل مقرهای امنیتی و نظامی حوثی‌ها صورت گرفته و توافق صلح و شراکت شامل بندی است که براساس آن دولت باید از شهروندان خود در مقابل القاعده محافظت کرده و با این گروه تروریستی بجنگد.

انتهای پیام

کد N533007