در دیدار نخست وزیر پیشین فرانسه

شمخانی: وضعیت "کوبانی" دلیلی بر ناکارآمدی ائتلاف غرب و برخی کشورهای منطقه است

نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي,دبير شوراي عالي امنيت ملي,علي شمخاني

شمخانی در دیدار دومینیک دوویلپن، نخست وزیر پیشین فرانسه گفت: عدم توجه به حق حاکمیت کشورها و انجام اقدامات غیرمسئولانه از سوی ائتلاف به اصطلاح مبارزه با تروریسم و برخی کشورهای منطقه شرایط شکننده امنیتی و سیاسی را پیچیده‌تر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در این دیدار که عصر روز جاری انجام شد با اشاره به اقدامات اشتباه برخی کشورهای غربی در استفاده ابزاری از تروریسم در منطقه، عدم توجه به راهبردهای پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از رای مردم و احترام به دموکراسی واقعی را نتیجه وضعیتی دانست که کشورهای اروپایی نیز خطر آن را احساس کرده‌اند.

شمخانی افزود: اذهان مردم خاورمیانه از معیارهای دوگانه غرب در قبال تروریسم جریحه‌دار بوده و حامیان این گروه‌ها باید در قبال اقدامات خود که منجر به کشته شدن غیرنظامیان و نابودی زیرساخت‌های اقتصادی عراق و سوریه شده است جوابگو باشند.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به ضرورت از بین بردن ریشه‌های شکل‌گیری تروریسم تکفیری و بسترهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آن، ایجاد هرگونه ائتلاف و اقدام مشابه را صرفا در چارچوب رفتارهای تبلیغاتی قابل ارزیابی دانست و افزود: وضعیتی که شهر کردنشین کوبانی در شمال سوریه با آن مواجه است دلیل روشنی بر ناکارآمدی ائتلاف غرب و برخی کشورهای منطقه به بهانه مبارزه با تروریسم است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با یادآوری همکاری‌های گسترده میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد، ایران در چارچوب ان.‌پی.تی از تمام حقوق هسته‌ای خود باید برخودار باشد و در این زمینه هیچ تبعیضی را نمی‌پذیرد.

وی با تاکید بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای تداوم مذاکرات و دستیابی به توافق جامع در زمان تعیین شده اظهار داشت: غرب می‌تواند فارغ از زیاده‌خواهی و توهم و با احترام به حقوق هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌های غیرقانونی از فرصت غیرقابل تکراری که از سوی جمهوری اسلامی فراهم گردیده استفاده نماید.

شمخانی با اشاره به فرصت‌ها و ظرفیت‌های فراوان اقتصادی در ایران، خواستار گسترش همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و فرانسه و اتحادیه اروپا به ویژه در زمینه اقتصادی شد.

دومینیک دوویلپن نخست وزیر اسبق فرانسه در این دیدار تنها راه حل مساله هسته‌ای ایران را از طریق استمرار مذاکرات دانست و تاکید کرد توافق نهایی هسته‌ای بین ایران و 1+5 حائز اهمیت خواهد بود.

وی راه حل مقابله با داعش در منطقه را طریق سیاسی و انجام گفت‌وگوهای ملی فراگیر در عراق دانست و افزود: غرب در قبال گسترش افراطی‌گری در خاورمیانه اشتباهاتی داشته و اکنون نسبت به جذب جوانان اروپایی به این گروه‌ها بسیار نگران است.

انتهای پیام

کد N532728