رئیس دفتر منصور هادی نامزد نخست وزیری یمن شد

تسنیم نوشت:

گزارش های خبری حاکی است که رئیس دفتر رئیس جمهور یمن نامزد نخست وزیری این کشور شده است؛ خبری که هنوز منابع رسمی یمن آن را تائید نکرده است.
شبکه الحدث اعلام کرد، أحمد عوض بن مبارک رئیس دفتر رئیس جمهور یمن نامزد نخست وزیری این کشور شد.

بر اساس گزارش شبکه ام تی وی لبنان، احمد بن مبارک به احتمال قوی مامور تشکیل کابینه جدید یمن خواهد شد.

هنوز منابع رسمی و رسانه های یمن این خبر را تائید نکردند اما یک منبع سیاسی در صنعا به  پایگاه خبری"عدن الغد" اعلام کرد که عبدربه منصور هادی طی ساعت های آینده بر اساس توافقنامه صلح و مشارکت و نیز بعد از رایزنی های طولانی، نخست وزیر جدید این کشور را انتخاب می‌کند.

پیش از این شبکه خبری العربیه اعلام کرده بود که تا چند ساعت دیگر نخست وزیر جدید این کشور انتخاب می شود.

در ادامه اعتراض‌ها مردمی رئیس جمهور یمن «محمد باسندوه» نخست وزیر این کشور را برکنار کرد و قیمت حامل‌های انرژی را کاهش داد ولی معترضان با رد این اقدامات آن را تلاشی برای دور زدن خواسته‌های مشروع مردم اعلام کردند.

سرانجام بعد از چندین هفته و ادامه اعتراض‌ها، قراردادی بین رئیس جمهور یمن و معترضان به امضا رسید که تشکیل دولت شایسته سالار، لغو طرح افزایش قیمت حامل‌های انرژی و برکناری دولت فاسد را تضمین می‌کند.

پیش از این یک منبع نزدیک به ریاست جمهوری یمن اعلام کرده بود که کمیته مشورتی عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور یمن عصر با اجماع "ایوب قاسم الحمادی" استاد فناوری‌های الکترونیک را به عنوان نخست وزیر این کشور انتخاب کرده است.

زندگینامه أحمد عوض بن مبارک

وی متولد سال1968  میلادی در عدن است که از ژوئن سال جاری میلادی ریاست دفتر عبد ربه منصور هادی رئیس‌جمهور یمن را به عهده داشته است.
احمد عوض بن مبارک 18 ژانویه 2013 میلادی به سمت دبیر کل کنفرانس گفتگوی ملی یمن منصوب شده است.
وی دارای دکترای مدیریت کار از دانشگاه بغداد است.
عبد ربه منصور هادی رئیس‌جمهور یمن، بارها بن مبارک را به عنوان نماینده ویژه خود به شورای امنیت سازمان ملل در نیویورک و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، اعزام کرده است.‎

49261

کد N532547