دعوت لاریجانی از «سمن‌ها» برای همکاری با ستاد حقوق بشر

حقوق بشر,قوه قضاييه

دبیر ستاد حقوق بشر، حق انتخاب شیوه زندگی و حق توسعه را دو حق بسیار مهم ملت‌ها در بحث حقوق بشر دانست که غرب با روش‌های مختلف آنها را نقض کرده و نادیده گرفته است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمدجواد لاریجانی در ششمین نشست حقوق بشر با موضوع سازمان‌های مردم نهاد و تعالی حقوق بشر که با حضور جمعی از مدیران عامل سازمان‌های مردم نهاد و مسئولان مربوط به حوزه سمن‌ها برگزارشده بود، یکی از رسالت‌های اصلی ستاد حقوق بشر را دفاع از این دو حق ملت ایران دانست و گفت: این حق مسلم ملت ما است که شیوه زندگی خود را داشته باشند و حق توسعه در بالاترین سطوح را داشته باشند.

لاریجانی با بیان این‌که «ساده‌ترین سوال ما از غرب این است که آیا ما این حق را داریم که بر پایه ارزش‌های اسلامی و فرهنگی خود شیوه زندگی‌مان را انتخاب کنیم یا خیر؟» گفت: پاسخ غربی‌ها به این سوال کاملا منفی است. آنها با روش‌های مختلف حتی در مجامع بین‌المللی تاکید می‌کنند که تنها یک روش زندگی وجود دارد و آن روش زندگی لیبرال سکولار غربی است و متاسفانه این نگاه در همه اسناد حقوق بشری نیز تسری پیدا کرده است.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به این‌که «حق توسعه نیز یکی از حقوق اصلی ملت‌ها محسوب می‌شود» گفت: غرب برای هر کشوری در دنیا حدمشخصی از توسعه را تعیین کرده‌اند و رسما می‌گویند شما حق ندارید در خصوص توسعه از اندازه‌ای که ما برای شما تعیین کرده‌ایم فراتر بروید.

لاریجانی با بیان این‌که «یکی از دغدغه‌های ما در ستاد حقوق بشر جا انداختن و استیفای این دو حق برای کشورمان در مجامع بین المللی است» گفت: غربی‌ها معتقدند توسعه و فناوری‌های پیشرفته فقط مختص جوامع پیشرفته است و شما حق ندارید فناوری‌هایی مثل فناوری‌های هسته‌ای داشته باشید لذا از این نظر حق توسعه موضوعی است که باید از ان در جوامع دفاع کنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر بزرگترین دغدغه غرب را مقابله با تجربه عظیم جمهوری اسلامی در ابتناء یک نظام سیاسی و مدنی بر مبنای عقلانیت اسلامی دانست و گفت: حقوق بشر به یکی از اهرم‌های مناسب غرب برای وارد کردن فشارهای سیاسی به ایران و مقابله با پیشرفت‌های کشورمان تبدیل شده است.

لاریجانی با اشاره به تحریف و سوء استفاده‌های گسترده‌ای که از حقوق بشر بعمل می‌آید، گفت: شما در هیچ یک از اسناد حقوق بشری با اصطلاح مدافعان حقوق بشر برخورد نمی‌کنید اما غربی‌ها توانسته‌اند با تکرار زیاد، این اصطلاح را جا بیندازند و اکنون شما می‌بینید متاسفانه افرادی را که در اقدامات ترویستی شرکت داشته و یا با تروریست‌های تابلودار در ارتباط هستند به عنوان مدافعان حقوق بشر معرفی می‌کنند و آن را تبدیل به یک اصطلاح رایجی کرده‌اند که جمیع مخالفان جمهوری اسلامی را در آن حیطه تعریف می‌کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر دفاع از منافع ملی، پایش مسائل حقوق بشری در داخل و خارج از کشور، ارتقاء مباحث حقوق بشری و تحقیق و نوآوری در این حوزه را بعنوان چهار ماموریت و حوزه فعالیت ستاد حقوق بشر نام برد و از همه سازمان‌های مردم نهاد دعوت کرد تا در این حوزه‌ها با ستاد حقوق بشر تعامل داشته باشند و یا در این مسیر فعالیت‌های خود را افزایش دهند.

ایران در حوزه حقوق بشر انفعالی عمل نمی‌کند

معاون امور بین‌الملل دبیر ستاد حقوق بشر نیز در این نشست با اشاره به این‌که «دین مبین اسلام توجه ویژه‌ای به مفاهیم انسانی و حقوق بشر داشته است» گفت: اینکه امروز غرب اسلام را در برابر حقوق بشر قرار داده موضوع دردناکی است.

کاظم غریب آبادی با اشاره به استانداردهای دوگانه غرب در صدور بیانیه‌ها و موضع‌گیری‌های حقوق بشری گفت: بزرگترین جنایات علیه بشریت توسط متحدین غرب مانند رژیم صیهونیستی و یا کشورهای همسو با آن انجام می‌شود اما آنها حتی یک بیانیه هم دریافت نمی‌کنند، ولی ایران که به واقع بزرگترین دموکراسی منطقه است همیشه آماج حملات مختلف حقوق بشری است.

معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر با تاکید بر این‌که «موضوع غرب با ایران حقوق بشر نیست و این اتهامات صرفا بهانه‌ای برای وارد آوردن فشار سیاسی به کشور ما است» گفت: ایران از ظرفیت‌های عظیمی در حوزه حقوق بشر برخوردار است و بزرگترین ترس غربی‌ها پرچمدار شدن ایران در این حوزه در جهان و تبدیل شدن آن به الگویی برای سایر کشورها خصوصا کشورهای مسلمان است.

غریب‌آبادی افزود ایران به واسطه ظرفیت‌های بزرگی که در حوزه‌های مختلف از جمله قوانین مترقی در حوزه حقوق مدنی برخوردار است، جایگاه بسیار ویژه و مهمی در میان کشورهای منطقه و نخبگان دارد.

سفیر سابق کشورمان در هلند با تاکید بر این‌که «ایران با حضور در 21 معاهده بین المللی مربوط به حقوق بشر، در میان کشورهای اسلامی پیشتاز و پیشرو در اسناد حقوق بشری است» گفت: نقش راهبردی ما در جنبش عدم تعهد از دیگر ظرفیت‌های ما است که باید در بحث حقوق بشر با استفاده از آن هنجارسازی در این حوزه را آغاز و فعالیت‌هایی که تاکنون انجام می‌شده را تقویت کنیم.

غریب‌آبادی در پایان با تاکید بر این‌که «ایران به هیچ وجه به صورت انفعالی با حقوق بشر مواجه نخواهد شد» راهبرد جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با حقوق بشر را مشخص دانست و گفت: در مسیر هنجار سازی و و پرچمداری در حوزه حقوق بشر در جهان سازمان‌های مردم نهاد نقش و جایگاه ویژه‌ای دارند که در صورت استفاده از این ظرفیت‌ها در مسیر درست موفقیت‌های به دست آمده افزایش خواهد یافت.

همچنین در پایان این نشست جمعی از مدیران عامل سازمان‌های مختلف به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود در خصوص مسائل مختلف از جمله ارتقاء حقوق بشر، توسعه فعالیت‌های اجتماعی و همکاری سازمان‌های دولتی با سمن‌ها در خصوص اقدامات عام المنفعه از جمله گرفتن عفو و بخشودگی برای زندانیان دیه و قصاص و مسائل مربوط به محیط زیست پرداختند.

انتهای پیام

کد N532440