رییس مجمع نمایندگان استان یزد:

تسریع در فرآیند تولید علم منوط به تغییر ساختارهاست

رییس مجمع نمایندگان استان یزد و نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی، سرعت بخشیدن به فرآیند تولید علم و فناوری را منوط به تغییر ساختارها از سنتی به مدرن دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه یزد، "محمد صالح جوکار" در جریان بازدید از بنیاد نخبگان یزد و نشست با مسئولان این بنیاد و نخبگان، عنوان کرد: بحث نخبگی موضوع مهمی است که متاسفانه ما بسترها را در این مورد به طور کامل فراهم نکرده ایم و نخبگان هم به همین دلیل از کشور خارج می‏‏ شوند.

وی افزود: ما بسیاری از نخبگان را در خارج از کشور داریم که به خاطر فراهم نبودن زمینه نخبگی، حاضر نیستند که به کشور برگردند و خلاء جدی در این زمینه احساس می‏‏شود.

وی در خصوص وظایف دستگاه‏‏‌های دیگر در این زمینه اظهار کرد: سرعت بخشیدن به فرآیند تولید علم و فناوری منوط به تغییر ساختارها از سنتی به مدرن است، خصوصاً دستگاه‏‏هایی که با این مقوله مرتبط هستند.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین ابعاد کار باید فراتر از این باشد و وزارتخانه‌‏‏های دیگر هم باید به کمک وزارت علوم بیایند تا توسعه علم و فناوری تحقق یابد و بنیاد نخبگان نیز باید بیشتر در این خصوص تلاش کند تا راه را برای حضور نخبگان، پرورش و شکوفا کردن آنان هموار کنند و دیگر ادارات هم بنیاد نخبگان را کمک کنند.

جوکار با اشاره به این که بحث نخبگان در برنامه ششم توسعه دیده شده است، اضافه کرد: بحث نخبگان و خروج آنان از کشور و بحث‏‏های زیرساختی اقتصاد و شرکت‏‏‌های دانش بنیان، بحث محوری است لذا توجه به اصل و اساس کار نخبگان در دستور کار نظام است.

وی ادامه داد: البته مهم این است که آنچه بنیاد نخبگان با آن سر و کار دارد، چیزی است که در جامعه نمود دارد و تنها این شاخص است که بر طبق آن نخبه را کشف می‎‎کنیم، ولی در راستای نخبه پروری هنوز کار جدی صورت نگرفته است.

وی اظهار کرد: طرح شهاب یکی از طرح‏‏‌هایی بود که توانمندی‏‏ها و پتانسیل درونی دانش‏‏ آموزان را کشف، پرورش و هدایت می‏‏کند که متاسفانه آموزش و پرورش این طرح را پیگیری نکرد و علی‌رغم طرح تحول این اداره، باز هم به طرح شهاب توجهی نمی‏‏شود.

جوکار با اشاره به طرح آیه‏‏ های تمدن، اضافه کرد: این طرح که توسط سازمان بسیج دانش آموزی اجرا می‏‏شود، از آغاز دوره ابتدایی می‏‏تواند توانایی فرد را در عرصه ‏‏های مختلف شناسایی کند و تحت پوشش قرار دهد و به صورت تخصصی روی آن کار شود و تداوم یابد تا این فرد هم طراز انقلاب و کشور تربیت شود که در این موضوع باید اعتقاد و اراده وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: همه دستگاهها باید روی موضوع نخبگان تمرکز کنند و ساختار اداری هم در نگرش و هم در رفتار اصلاح شود، کارگروهی آموزش داده شود، جلسات هم‏‏‎‎اندیشی با نخبگان داشته باشند تا افکار نخبه را بشناسند و تبادل فکر کنند تا کار تیمی تحقق یابد.

رییس مجمع نمایندگان استان از نخبگان خواست تا در عرصه‏‏ های دیگر هم اظهارنظر کنند و فقط در عرصه‏‏ های علمی محصور نباشند و به عنوان عضوی از جامعه در مسائل مهمی چون اصلاح الگوی کشت و مصرف آب در صنعت، شرب و کشاورزی، طرح موضوع کنند و نظام را یاری دهند.

وی اظهار کرد: در ماه آینده با حضور دستگاه‎‎هایی که مشکلات نخبگان به آنان مربوط می‏‏شود، جلسه‎‎ای در بنیاد نخبگان خواهیم داشت و برای رفع آنها چاره‏‏اندیشی خواهیم کرد.

جوکار در پایان از بنیاد نخبگان استان یزد خواست تا در سایه خلاقیت و ارتباطات با نخبگان‏‏، به گونه ای عمل کند که نخبگان احساس کنند این بنیاد خانه آنهاست و با آنها تعامل داشته باشند و این بنیاد در کشور نمونه باشد.

انتهای پیام

کد N532422