رییس حوزه هنری:

روشنفکران با معرفی علی (ع) ارزش‌های والا را مطالبه کنند

امام علي ع

رییس حوزه هنری گفت: روشنفکران با معرفی علی (ع) ارزش‌های والا را از حکومت‌ها مطالبه کنند.

به گزارش ایسنا، نشست معارفه میهمانان پنجمین دوره همایش بین‌المللی باران غدیر با سخنرانی محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری و حجت‌الاسلام محمدرضا زائری دبیر علمی همایش در مجموعه فرهنگی هنری شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) برگزار شد.

در آغاز این مراسم که 15 مهرماه برگزار شد، حجت‌الاسلام زائری با اشاره به روز عید غدیر خم گفت: پیامبر تاکید داشته‌اند که این روز و حادثه‌ای که در آن اتفاق افتاده است سینه به سینه منتقل شود و بر نقل این واقعه و اطلاع‌رسانی آن تاکید داشته‌اند.

او ادامه داد: در روز عید غدیر پیامبر (ص) به حسان ابن ثابت گفتند که شعر بگوید و این موضوع بسیار قابل تأمل است. در آن دوران نیز پیامبر خواستند تا شعر خوانده شود. به نوعی می‌توان گفت پیامبر اکرم (ص) فتح‌الفتوح خود را اعلام ولایت حضرت علی (ع) دانسته‌اند.

زائری با اشاره به سخنانی که در طول تاریخ درباره‌ واقع غدیر خم گفته شده است اظهار کرد: مرحوم علامه‌ امینی نمونه‌های بسیاری از این آثار را گردآوری کرده است و همایش باران غدیر نیز تلاش کرد تا راه ایشان را ادامه دهد.

او با اشاره به میهمانانی که در این دوره همایش حضور پیدا کرده‌اند، گفت: آقای جورج شکور که در این همایش حضور دارد از اندیشمندان لبنانی است و همچنین اندیشمندانی از کشورهای دیگر همچون ترکیه، پاکستان، تاجیکستان، هندوستان حضور دارند.

***

در ادامه این مراسم محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری با تاکید بر این که نام و یاد حضرت علی (ع) همان طور که در احادیث آمده عبادت است، گفت: عید غدیر عید ولایت و امامت است و در معنای عمیق‌تر می‌توان گفت عید همه بشریت است.

او ادامه داد: در قرآن کریم دو نوع امامت تعریف شده است؛ یکی امامت انبیا و اشخاص مصلحی که انسان‌ها را به طرف خیر، نور و خدا هدایت می‌کنند و از خطرها و لغزش‌ها به سلامت عبور می‌دهند. نوع دیگر امامت نیز کسانی هستند که مردم را به سمت آتش جهنم می‌برند که امروز متاسفانه دنیا این‌گونه است. حضرت علی (ع) مردم را به سمت نور و سعادت هدایت می‌کردند و هر کسی در هر مسئولیتی اگر بخواهد به سعادت برسد باید تلاش کند تا حضرت علی (ع) را الگوی خود قرار دهد. هرچند حضرت علی (ع) همچون قله هستند و رسیدن به ایشان دشوار است اما وجود قله شاخصی است تا راه خود را گم نکنیم.

رییس حوزه هنری همچنین با بیان این که حضرت علی (ع) خود را بنده‌ای از بندگان محمد (ص) قلمداد می‌کردند ادامه داد: حضرت محمد (ص) دارای ویژگی‌های والا و ممتازی هستند که هرکس ایشان را شناخته مجذوب این ویژگی‌ها شده است لذا ایشان شخصیتی جهانی با اندیشه‌های جهانی هستند.

او افزود: در میان تمام صفات حضرت علی (ع) صفت عدالت ایشان بیشتر برجستگی دارد. در حکومت حضرت علی (ع) که عدالت اجتماعی در آن به تمام معنا دیده شده، اخلاق در اولویت است. در حکومت حضرت علی (ع) روش‌ها همپای ارزش‌هاست و این برخلاف حکومت‌هایی است که امروز در دنیا وجود دارد. ارزش‌هایی که در این حکومت‌ها مطرح می‌شود با روش‌هایشان متفاوت است و جهان ما به همین دلیل رنج می‌برد.

مومنی با اشاره به مجتمع فرهنگی سرچشمه گفت: میهمانان همایش بین‌المللی باران غدیر در جایی حضور دارند که بزرگان انقلاب اسلامی در آن ترور و شهید شده‌اند. قدرت‌هایی که به نام مبارزه با تروریسم فریادشان گوش جهان را کر کرده است در مقابل چنین تروری سکوت کرده‌اند و حتی مسبب‌شان را در کشور خود جای دادند.

او گفت: همه‌ روشنفکران وظیفه دارند تا با معرفی حضرت علی (ع) به عنوان نمونه اعلای عدالت ارزش‌های والا را از حکومت‌های جهانی مطالبه کنند. دنیای امروز بیش از هر زمان دیگر از جهل و نفاق رنج می‌برد. این جهل از سوی کسانی است که فریب منافقان را می‌خورند و تمام کسانی که با جهل و نفاق مبارزه می‌کنند در راه علی‌ابن ابی‌طالب(ع) هستند و مهمانان همایش بین‌المللی باران غدیر نیز این‌گونه‌اند.

***

از سوی دیگر، محمدرضا زائری، دبیر علمی همایش باران غدیر، در سخنانی گفت: گفتمان «یوم الولایه» با گفت‌وگو شروع می شود و سعی همایش باران غدیر بر آن است که بابی را باز کند که این گفتمان طی سال‌ها نهادینه شود. گفتمانی که باران غدیر به دنبال آن است گفتمان احترام و اشتراک و محبت میان ادیان مختلف است.

او درباره چگونگی تبدیل این همایش به یک گفتمان گفت: سعی داریم با برقراری ارتباط از طریق فضای مجازی بین مهمانان سال‌های مختلف همایش باران غدیر، بتوانیم گفتمان «یوم الولایه» را به طور کاربردی پیاده کنیم.

وی در ادامه با اشاره به مباحث لفظی که از آن به عنوان جنگ میان شیعه و سنی یاد می‌شود، افزود: این موضوعات حاصل نگاهی است که از سوی کشورهای استکباری شکل گرفته و با بررسی تطبیقی تاریخ مشخص می‌شود که چنین چیزی اصلا وجود نداشته است.

زائری ضمن اشاره به راه افتادن فرقه‌های جدید برای درگیری میان مذاهب مختلف گفت: این اقدامات از آن جهت شکل می‌گیرد که گفته شود هیچ گفتمانی در دنیای اسلام وجود ندارد. اما حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری این بحث را در ماجرای غدیر و ورود ائمه به ساخت یک جامعه سالم و مذهبی قرار دادند و چنین گفتمانی را مطرح کردند. وقتی که اجازه بررسی این موضوعات داده شد، این گفتمان راه خود را پیدا کرد.

دبیر علمی همایش باران غدیر تصریح کرد: این گفتمان با گفت‌وگو شروع می‌شود و سعی همایش باران غدیر بر آن است که بابی را باز کند که این گفتمان طی سال‌ها نهادینه شود. گفتمانی که باران غدیر به دنبال آن است گفتمان احترام و اشتراک و محبت میان ادیان مختلف است.

او در پایان اظهار کرد: امام علی (ع) به عنوان امام شیعیان، خلیفه اهل سنت، یک قدیس برای مسیحیان و ... شناخته می‌شود و محوری برای همه ادیان است و قرار نیست باران غدیر با کاری چندساله بتواند این گفتمان را نهادینه کند. هر چند که راه های بسیاری را رفته‌ایم.

انتهای پیام

کد N532420