لندن از آنکارا درباره آزادی گروگان‌های ترک از چنگ داعش شد توضیح خواست

سوريه,تركيه,انگليس,داعش

دولت انگلیس از مقامات ترکیه خواست درباره نحوه آزادی دیپلمات‌های ترکیه‌ای که توسط داعش گروگان گرفته شده بودند، توضیح دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، وزارت امور خارجه انگلیس خواستار توضیحات مسئولان ترکیه درخصوص گزارش‌هایی مبنی بر اقدام آنکارا برای تبادل دیپلمات‌های ترک با تکفیری‌های اروپایی که از مدت‌ها پیش در ترکیه دستگیر شده بودند، شد.

طبق گزارش‌ها، دو تن از تکفیری‌هایی که با دیپلمات‌های ترک معاوضه شدند انگلیسی بوده‌اند. دیپلمات‌های ترکیه در ماه ژوئن در کنسولگری ترکیه در موصل به اسارت تکفیری‌ها درآمدند.

با توجه به ابهام‌هایی که در مورد نحوه آزادی گروگان‌های ترکیه وجود دارد، مسئولان انگلیس این مساله را که ترکیه به چنین کاری دست زده باشد، رد نکردند.

دولت انگلیس تاکید دارد که در مقابل آزادی گروگان‌ها با تروریست‌ها معامله نکند اما برخی کشورهای اروپایی این کار را انجام می‌دهند.

روزنامه چپگرای طرف ترکیه در این باره نوشت: 180 تن از اعضای گروه تکفیری داعش که در حملات آمریکا در اوت گذشته مجروح شده بودند با 49 دیپلمات ترک معاوضه شدند.

این روزنامه ترکی ادامه داد: مجروحان از بیمارستان‌ها و زندان‌های ترکیه جمع‌آوری و به یک مرکز نظامی ترکیه در شهر فال منتقل شدند.

مسئولان دستگاه مبارزه با تروریسم انگلیس از احتمال حضور دو تبعه این کشور در میان افراد مبادله شده به نام‌های شاباز سلیمان، 18 ساله و هشام فولکارد 26 ساله ابراز نگرانی کرده‌اند.

ترکیه در بیستم سپتامبر گذشته موفق شد دیپلمات‌های ربوده شده خود را آزاد کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه عملیات تبادل اسرا را از سوی سازمان اطلاعات این کشور "از پیش برنامه‌ریزی شده" توصیف کرد.

یک مسئول ترکی هم تأکید کرد که آزادی گروگان‌ها در چهارچوب یک عملیات گفتگومحورو نه یک عملیات نظامی انجام شد.

اردوغان با تأکید بر اینکه دولت ترکیه هیچ مبلغی در قبال آزادی گروگان‌های خود به داعش پرداخت نکرده، اعتراف کرد که دولت این کشور برای آزادی گروگان‌ها با داعش مذاکراتی انجام داده است.

انتهای پیام

کد N532111