جهانگیری: مصمم هستیم جلوی فساد در تغییر کاربری زمینها را بگیریم/جریمه برای عدم تحصیل فرزند

ایسنا نوشت:

اسحاق جهانگیری با تأکید بر اهمیت جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشور گفت: برای مبارزه با این گونه فسادها مصمم و جدی هستیم.

پمعاون اول رئیس جمهور در اختتامیه همایش ملی روز روستا با اشاره به اخباری مبنی بر تشکیل 118 پرونده برای ویلاسازی در مناطق حفاظت‌ شده نزدیک پایتخت، گفت: برای مبارزه با این گونه فسادها مصمم هستیم و باید جلوی اتفاقات بدی که در سالهای گذشته افتاده است را بگیریم. یعنی عده‌ ای میلیاردها دلار از پول و منابع طبیعی ملت را به ناحق تصرف کرده‌اند که باید از حلقوم‌شان بیرون بکشیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به این‌که رسالت انقلاب این بوده است که به مناطق محروم و دورافتاده کشور توجه ویژه داشته باشد، گفت: در این راستا جهاد سازندگی کارهای بزرگ و مهمی انجام داده است.

او با اشاره به این‌که بعد از اقدام وزارتخانه‌های جهاد و کشاورزی موضوع روستا کمرنگ شده و متولی جدی برای سیاست‌گذاری در این زمینه پیدا نشد، گفت: در این دولت دفتر توسعه روستایی را به معاونت تبدیل کردیم تا امکان تماس با نهادهای ذیربط را داشته باشند.

جهانگیری با تأکید بر اینکه روستا بخش اصلی حیات تاریخی جامعه ما است، گفت: امروز و فردای ایران در گروه توسعه پایدار، موزون، هماهنگ و جامع است. یعنی توسعه روستایی باید در آن مورد توجه جدی قرار گیرد و نمی‌توان توسعه پایدار را بدون توجه به توسعه روستایی انجام داد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه روستا جایی است که سهم اصلی در تولید ناخالص ملی کشور دارد، گفت: امنیت غذایی کشور مرهون تلاش‌های روستائیان است و در دنیایی که امروز در حرکت ضدبشری، دارو و غذای ملتی را تحریم می‌کند موضوع امنیت غذایی بسیار جدی است که جایگاه اصلی آن در ایران، روستاهاست.

او همچنین به ضرورت حفاظت از شغل‌های روستایی اشاره کرد و گفت: نارسایی‌هایی در روستاها وجود دارد که باید در برنامه ششم به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد. از جمله این‌که اقتصاد روستایی ناکارآمد است و قادر نیست زندگی روستایی را اداره کند.

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد: از این‌که در بحث کشاورزی به عنوان دولت یارانه پرداخت کنیم نباید تردید داشته باشیم. البته یارانه‌ها باید هدفمند و موثر باشد و همچنین باید توجه داشته باشیم این‌که اقتصاد کشور صرفا" متکی به کشاورزی باشد نیز درست نیست و باید حلقه‌های بعدی آن را نیز در نظر بگیریم.

جهانگیری گفت: اگر ما به روستاها نپردازیم، در روستاها هزینه نکنیم و مردم در روستاها نمانند، با ده‌ها مسأله جدید در اداره کشور مواجه خواهیم شد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه امروز حل مسأله حاشیه نشینی شهرهای بزرگ جزو مسائلی است که به سادگی قابل حل نیست، گفت: دولت تدبیر و امید برای حل مسأله روستاها جدی است و در این راستا ارتقای نقش شوراهای اسلامی روستاها، گسترش نقش پشتیبانی کننده صنعت روستایی کشور، برنامه برای اشتغال جوانان روستایی و تکمیل زیرساخت‌های روستاها مورد توجه است.

جهانگیری با بیان اینکه زیبنده کشور ما نیست که 6000 روستای کشور با تانکر آبرسانی شود، گفت: امروز مسأله آب برای ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و ما حق نداریم با مصرف بی‌رویه امروزمان، آیندگان را به خطر بیاندازیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به این‌که منابع بسیاری برای توسعه سیستم آبیاری کشاورزی مدرن در نظر گرفته شده است، گفت: حدود 10 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی استفاده کردیم که بخش اعظم آن مربوط به روستاها و بخش کشاورزی است.

جهانگیری همچنین با بیان این‌که زیبنده کشور ما نیست بچه‌هایی که به سن تحصیل می‌رسند نتوانند درس بخوانند، گفت: به وزارت آموزش و پرورش تأکید کردیم حتی اگر در مناطقی از کشور مدرسه‌ای تنها یک دانش‌آموز داشته باشد باید آن مدرسه برپا شود یا این‌که برای آن دانش‌آموز فکری کنند و همچنین تصمیم گرفته بودیم برای خانواده‌هایی که مانع تحصیل فرزندانشان می‌شوند جریمه در نظر بگیریم و اگر این موضوع حل نشود جرایم برای خانوارها اجرایی شود.

 


45231

 

کد N532000