جعفری: مذاکرات هسته‌ای برای احقاق حقوق ملت ادامه یابد

مجلس شوراي اسلامي

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس بر لزوم حمایت از ادامه مذاکرات هسته‌ای برای احقاق حقوق ملت ایران تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جلیل جعفری در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی با تبریک هفته نیروی انتظامی، پلیس را حافظ امنیت و آرامش جامعه و خط مقدم مبارزه با اشرار دانست و گفت: از دولت و مجلس می‌خواهم بودجه و امکانات مورد نیاز این نیروی عظیم را تامین کند چرا که در حال حاضر تناسبی بین ماموریت‌های بزرگ این نیرو و امکاناتش وجود ندارد.

وی اضافه کرد: در وزارت آموزش و پرورش فضای مطلوبی برای فعالیت کادر آموزشی و معلمان عزیز فراهم نیست و حقوق دریافتی کادر آموزشی به طور متوسط 300 هزار تومان از مدیران اجرایی مدارس کمتر است که این وضعیت باید اصلاح شود، علاوه بر این لازم است وزیر آموزش و پرورش به نوسازی و تجهیز مدارس توجه ویژه‌ای داشته باشد.

جعفری با نامطلوب خواندن کیفیت آموزش و پژوهش علیرغم تعدد دانشگاه‌ها، یادآور شد: لازم است وزارت علوم لایحه‌ای برای افزایش کیفیت تحصیل در دانشگاه‌ها تهیه کند، این قابل پذیرش نیست که دانشگاه‌های آزاد و پیام نور با افزایش بی‌رویه شهریه بدون افزایش کیفیت تحصیل فشار مضاعفی به مردم و طبقات محروم وارد کنند.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس با تبریک روز روستا، اظهار کرد: عدم توجه به توسعه روستاها در کشور باعث سیل مهاجرت به شهرها شده و متاسفانه این روند همچنان ادامه دارد، در حال حاضر آسفالت جاده‌های روستایی ردیف ملی ندارد و با اعتبارات استانی هم قابل انجام نیست.

وی با اشاره به مشکلات دیگر روستاها، یادآور شد: تامین آب کشاورزی و باغداری روستاها نیز ردیف ملی ندارد. وام مقاوم‌سازی مسکن روستایی نیز باید افزایش یابد و منابع لازم برای تامین آب شرب روستاها تامین شود. علاوه بر این لازم است لایحه‌ای برای ایجاد اشتغال در روستاها توسط وزارت کار تهیه و تقدیم مجلس شود و نهایتا حمایت از دهیاران و دهیاری‌ها توسط دولت و مجلس صورت گیرد.

جعفری با قدردانی از سخنرانی و مواضع رییس‌جمهور در سازمان ملل، اظهارات نخست‌وزیر انگلیس علیه ایران را محروم کرد و گفت که باید از ادامه مذاکرات هسته‌ای برای احقاق حقوق ملت ایران حمایت کرد.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس سفر دولت به اردبیل را مایه خیر و برکت توصیف کرد و گفت: قرار است اعتبارات صددرصدی تخصیص یابد، اما متاسفانه با اتمام فصل این کار عملی نشده و ما امیدواریم رییس‌جمهور در دستور تخصیص صددرصدی اعتبارات را بدهند.

وی با اشاره به مشکل بیکاری در مناطق محروم، تصریح کرد: ایجاد اشتغال و سرمایه‌گذاری در کشور تعطیل شده است، یکی از دلایل آن این است که بانک‌ها تسهیلات نمی‌دهند، بهره بانکی بالاست و با این وضعیت امیدی به سرمایه‌گذاری در مناطق کمتر توسعه یافته نیست.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه صندوق توسعه ملی وظیفه خود را به خوبی انجام نمی‌دهد، گفت: وضع بهره‌های بالا، بروکراسی پیچیده و نفوذ‌ناپذیری این صندوق باعث شده عملا صندوق توسعه ملی به درد مردم نخورد، لازم است مجلس و دولت فکری به حال آن کنند زیرا منابع به این صندوق داده می‌شود اما بلوکه می‌شود و خود این صندوق کشور را تحریم کرده است.

جعفری در ادامه بر لزوم سرمایه‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری مثل شستا، سازمان بازنشستگی و بنیادهایی که از منابع عمومی ارتزاق می‌کنند، در مناطق محروم تاکید کرد.

وی در پایان با انتقاد از عملکرد سازمان میراث فرهنگی، خاطرنشان کرد: این سازمان در انجام وظایفش ناتوان است. علیرغم اینکه شهرستان‌های خلخال و کوثر از مناطق خوش آب و هوا هستند و سایت‌های گردشگری بسیار زیبایی دارند سازمان گردشگری ریالی در این دو شهرستان سرمایه‌گذاری نکرده است.

انتهای پیام

کد N531973