نجفی:

حضور رئیس جمهور می‌تواند منجر به رشد بهتر نظام آموزشی شود

دولت

771 موسسه پژوهشی در کشور فعالیت دارند و 327 انجمن علمی و 154 قطب علمی، 34 پارک علم و فناوری و 153 مرکز رشد با همکاری 3400 شركت دانش‌بنیان توسط 22 هزار متخصص در ایران فعالیت می‌کنند.

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاكید كرد: حضور آقای رئیس جمهور در آغاز سال تحصیلی مراكز آموزشی و دانشگاه‌ها می‌تواند منجر به رشد بهتر نظام آموزشی كشور شود.

به گزارش به خبرنگار ایلنا، محمدعلی نجفی در مراسم آغاز به كار دانشگاه‌ها كه صبح امروز با حضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: دانشگاه به عنوان مركز علم و معرفت و كانون آزاداندیشی و نقد و تحلیل كشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی ادامه داد: حضور آقای رئیس جمهور در آغاز سال تحصیلی مراكز آموزشی و دانشگاه‌ها می‌تواند منجر به رشد بهتر نظام آموزشی كشور شود.

سرپرست وزارت علوم در ادامه گزارشی از وضعیت نظام آموزش عالی ارائه كرد و اظهار داشت: در سال تحصیلی جاری 2 هزار و 650 موسسه آموزش عالی دولتی و غیردولتی کار تربیت چهار میلیون و 685 هزار دانشجو را بر عهده دارند که نسبت دانشجو به یکصد هزار جمعیت ما حدود شش هزار و 400 نفر است.

نجفی با بیان اینكه حدود 15 درصد از دانشجویان ما در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکترای حرفه‌ای مشغول به تحصیل هستند، تصریح كرد: 65 درصد در کارشناسی و 20 درصد در مقطع کاردانی تحصیل می‌کنند که 45 درصد دانشجویان ما در گروه آموزشی علوم انسانی، 34 درصد در گروه آموزشی مهندسی و 21 درصد در سایر گروه‌های دیگر آموزشی مشغول به تحصیلند.

وی افزود: 771 موسسه پژوهشی در کشور فعالیت دارند و 327 انجمن علمی و 154 قطب علمی، 34 پارک علم و فناوری و 153 مرکز رشد با همکاری 3400 شركت دانش‌بنیان توسط 22 هزار متخصص در ایران فعالیت می‌کنند.

سرپرست وزارت علوم در خصوص سهم ایران در تولید علم جهانی خاطرنشان كرد: براساس رتبه‌بندی‌های جهانی سهم ایران بین 1.4 درصد تا 1.8 درصد متفاوت است، اما سهم ما در تولید علم بیشتر از سهم جمعیت‌مان در دنیاست.

نجفی درباره جایگاه‌ دانشگاه‌های ایرانی در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی یادآور شد: براساس رتبه‌بندی تایمز دو دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان جزو چهارصد دانشگاه برتر جهانند و از نظر رتبه‌بندی شانگهای، پنج دانشگاه بزرگ ما جزو پانصد دانشگاه برتر جهان محسوب می‌شوند و نام 10 نفر از اساتید ما جزو پراستنادترین اساتید جهان قرار دارد.

کد N531887