مذاکرات آژانس اتمی در تهران

مذاکرات آژانس اتمی

مذاکرات هیات کارشناسی آژانس بین المللی انرژی اتمی با مسئولان سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه کشورمان امروز در تهران برگزار می شود .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به ورود هیات کارشناسی آژانس به تهران ، سفر این گروه را در چارچوب همکاری‌های دوجانبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با کشورمان دانست و گفت : سفر «ترو واریورانتا» معاون امور پادمان‌ها و هیئتی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به منظور ادامه گفتگوها و نهایی شدن دو موضوع آخر از گام سوم توافقات ایران و آژانس انجام می‌شود.

بهروز کمالوندی افزود :  با توجه به اینکه اطلاعات اولیه درباره این دو مورد ارائه شده ، قرار است با حضور هیات آژانس درباره این موضوعات نیز گفت و گو و این دو مورد نهایی شود.

ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی 30 اردیبهشت و در سومین گام ، درخصوص همکاری های فنی برای حل ٥ موضوع تفاهم کرده بودند که دو موضوع آن به علت  زمان بر بودن، باقی مانده است. ایران همچنین دو گام دیگر شامل ١٣ اقدام عملی را انجام داده است.

ایران تاکنون در چارچوب توافق دوجانبه با آژانس، تعاملات و همکاری های سازنده و جامعی با این نهاد بین المللی داشته است. گرچه آژانس گزارش هایی در تائید اقدامات ایران ارائه کرده اما لازم است در راستای اعتمادسازی متقابل، وظایف خود را به طور کامل انجام دهد.
براساس توافق برنامه اقدام مشترک که در آذرماه سال 92 در ژنو به امضای ایران و کشورهای 1+5 رسید، آژانس مسئولیت راستی آزمایی اقدامات مورد توافق را برعهده گرفت و به دنبال آن، به طور ماهانه، گزارشی درباره فعالیت های ایران و روند اجرای توافق به شورای حکام و اعضای گروه 1+5 ارایه کرده است.
کد N531592