معامله ترکیه با داعش برای آزادی دیپلمات‌هایش

رسانه‌های انگلیس گزارش دادند که دولت ترکیه در ازای آزادی دیپلمات‌های به گروگان گرفته شده خود در شهر موصل عراق موافقت کرده که ۱۸۰ نفر از اعضای داعش را آزاد کند. این در حالی است که ترکیه انجام هرگونه معامله را رد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) پس از آزادی دیپلمات‌های ترکیه که در پی سقوط شهر موصل عراق توسط شبه‌نظامیان داعش به گروگان گرفته شده بودند، گمانه‌زنی‌هایی در مورد معامله این کشور و تروریست‌ها منتشر شده بود.

رسانه‌های انگلیس حالا گزارش می‌دهند که آزادی ۴۹ دیپلمات و خانواده‌هایشان ممکن است با آزادی ۱۸۰ عضو زندانی ''دولت اسلامی'' در ترکیه، در ارتباط باشد.

روزنامه تایمز لندن گزارش داد لیستی را در اختیار دارد که این تبادل را تأیید می‌کند و در میان اسامی تروریست‌های آزاد شده، نام اتباع کشورهای انگلیس، فرانسه، سوئد، مقدونیه، سوئیس و بلژیک به چشم می‌خورد.

این گزارش تصریح می‌کند که این لیست توسط منابع داعش نیز تأیید شده است. برخی دیگر از رسانه‌های انگلیسی نیز لیست مورد اشاره را معتبر خوانده‌اند.

مشخص نیست که این تروریست‌ها به چه صورت در ترکیه بازداشت شده بودند.

به گزارش دویچه‌وله، یک منبع درگیر در این معامله می‌گوید که برخی بستگان ابوبکر عراقی، یکی از رهبران داعش که در ماه ژانویه در سوریه کشته شد نیز در میان افراد مبادله شده بودند.

در روزهای پایانی ماه سپتامبر ده‌ها تن از مقامات کنسولگری ترکیه در موصل و خانوادهایشان به همراه افسران ویژه ترک آزاد و به ترکیه بازگشتند.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه در پاسخ به شرایط آزادی اتباع ترکیه گفت: مهم نیست که آیا مبادله‌ای صورت گرفته یا نه. مهمترین موضوع این است که آن‌ها صحیح و سالم به همراه خانواده‌هایشان به کشور بازگشته‌اند.

رئیس‌جمهور ترکیه در عین حال مدعی شد که هیچ پولی رد و بدل نشده و تنها ''مذاکرات دیپلماتیک و سیاسی'' شرایط آزادی این افراد را فراهم کرده است.

شبه‌نظامیان داعش که بسیاری از کشورهای جهان آن‌ها را تروریست می‌خوانند، بخش‌هایی از شمال عراق و سوریه را در کنترل خود دارند. این گروه متهم به ارتکاب جنایت علیه بشریت و کشتار شهروندان سوری و عراقی است.

این تروریست‌ها همچنین در ماه‌های گذشته برخی اتباع کشورهای اروپایی و آمریکا را به تلافی حملات هوایی گردن زدند.

انتهای پیام

کد N531541